Κολύμβηση: Πέμπτος στην Ευρώπη ο 16χρονος Κάχρης, έβδομος ο Χρήστου

Ο 16χρονος Χανιώτης Αλέξανδρος Κάχρης έκλεψε την παράσταση στην προτελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων που ολοκληρώνεται την Κυριακή στο Καζάν. Ο πρωταθλητής του ΝΟΧ σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ στα 800μ. ελεύθερο και κατέλαβε την πέμπτη θέση.

Ο χρόνος (8.02.83) του Αλέξανδρου Κάχρη στα 800μ. ελεύθερο στα πρωινά προκριματικά (αργές σειρές), τον «έστειλε» στην πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων που ολοκληρώνεται αύριο στο Καζάν!

Ο αθλητής του ΝΟ Χανίων κατέλαβε την 1η θέση στην αργή σειρά, συντρίβοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (8.12.96) που είχε στην κατηγορία των παίδων από τον περασμένο Μάιο αλλά και το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία των εφήβων που ανήκε από το 2015 στη Δημήτρη Νέγρη (8.03.20).

Το απόγευμα στη γρήγορη σειρά στο 800άρι, ο Κώστας Εγγλεζάκης τερμάτισε πέμπτος και συνολικά όγδοος με 8.07.36. Ο Δημήτρης Μάρκος (επίσης μετείχε στις αργές σειρές το πρωί) κατέλαβε συνολικά την 18η θέση με 8.19.29.

Στα 50μ. ύπτιο, ο Γιάννης Χρήστου τερμάτισε έβδομος στον τελικό με 25.94 και κατέβηκε τα 26 δευτερόλεπτα για δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα (είχε κάνει και 25.99 το πρωί στα προκριματικά). Όγδοος στον ίδιο τελικό ο Μάριος Στέργιος Μπίλας (26.08). Νωρίτερα, στα ημιτελικά, ο Μάριος Στέργιος Μπίλας με 26.05 πέρασε με τον 7ο καλύτερο χρόνο και ακολούθησε ο Γιάννης Χρήστου με 26.09.

Στα 100μ. πρόσθιο (ημιτελικά), οι Αρκάδιος Ασπουγαλής και Σάββας Θώμογλου το πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να βρεθούν στον τελικό. Ο Ασπουγαλής μια ημέρα μετά το χάλκινο στο 50άρι πρόσθιο, με χρόνο 1.02.89 κατέλαβε την 9η θέση στο 100άρι και έμεινε εκτός τελικού για μια θέση, με τον όγδοο Κάιλ Μπουθ (Βρετανία) να τερματίζει σε 1.02.67!

Ο Θώμογλου με 1.03.32 κατέλαβε τη 12η θέση. Η Γεωργία Δαμασιώτη στον τελικό στα 100μ. πεταλούδα με 1.00.80 κατέλαβε την όγδοη θέση.

Ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος στα 50μ. ύπτιο ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 17η θέση με χρόνο 26.46, ενώ ο Χρυσόστομος Καταμπάς κατετάγη 36ος με 27.50. Στα 4Χ100μ μικτή ομαδική, ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος, ο Σάββας Θώμογλου, η Γεωργία Δαμασιώτη και η Ζαχαρούλα Καλογέρη τερμάτισαν 12οι με 4:02.17, η Βασιλική Κιρτσόγλου πήρε την 23η θέση στα 100μ ύπτιο με 1:04.67 και ο Κωνσταντίνος Στάμου την 33η θέση στα 200μ ελεύθερο με 1:53.91.