Άννα Ντουντουνάκη: Στα ημιτελικά των 100μ πεταλούδα

H Άννα Ντουντουνάκη προκρίθηκε στα ημιτελικά στα 100μ. πεταλούδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα

Πρεμιέρα της κολύμβησης στο 20ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα και η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2021 Άννα Ντουντουνάκη προκρίθηκε στα ημιτελικά στα 100μ. πεταλούδα. Θα την ξαναδούμε στα ημιτελικά σήμερα 23/7 στις 14:12 ώρα Ελλάδας (ΕΡΤ3).

Εξαιρετικός ο Μάριος Στέργιος Μπίλας στα 50μ. πεταλούδα, συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ και έχασε για μια θέση την πρόκριση στα ημιτελικά. Είναι πρώτος αναπληρωματικός (17ος). Δεύτερος αναπληρωματικός για τον τελικό των 400μ. μικτής ήταν παράλληλα ο Απόστολος Παπαστάμος με 4:14.52.

Αναλυτικά:

Η Άννα Ντουντουνάκη αγωνίσθηκε στην 4η σειρά των 100μ. πεταλούδα (στη διαδρομή 7) και με επίδοση 58.12 κατέλαβε την 5η θέση και τη 12η συνολικά. Η Ντουντουνάκη έχει ατομικό (και πανελλήνιο) ρεκόρ 57.25 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο και φετινή καλύτερη επίδοση 57.91, που της χάρισε και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Θα προσπαθήσει να πετύχει ό,τι δεν μπόρεσε στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, όταν κατέλαβε την 9η θέση, και να βρίσκεται στον τελικό της Δευτέρας (24/7, 14:09). Ταχύτερη των προκριματικών ήταν η Κινέζα, Γιουφέι Ζανγκ με 56.89 και ακολούθησε η Αυστραλή, Έμα Μακίον με 57.05.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Πολύ άτυχος στάθηκε ο Μάριος Στέργιος Μπίλας, που έμεινε 17ος στα 50μ πεταλούδα με 23.39 (2ος στην 7η σειρά). Πρώτος αναπληρωματικός δηλαδή για τα ημιτελικά! Με 23.36 προκρίθηκαν ο Καναδός Λιέντο Έντουαρντς και ο Βούλγαρος Γιόσιφ Μιλαντίνοφ. Ο Μπίλας βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ καθώς ταξίδεψε με 23.62 από το φετινό χειμερινό πρωτάθλημα (19 Φεβρουαρίου) ενώ συμμετείχαν 89 αθλητές. Καλύτερος στα προκριματικά ήταν ο Γάλλος, Μαξίν Γκρουσέ με 22.74.

Ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που «έπεσε» στο νερό σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν ο Δημήτρης Μάρκος, που αγωνίστηκε στην 4η προκριματική σειρά των 400μ. ελεύθερο (διαδρομή 2), το πρώτο από τα τέσσερα αγωνίσματα του ελεύθερου που έχει δηλώσει συμμετοχή. Με 3:49.41, φετινή καλύτερή του επίδοση (είχε 3:49.73) κατετάγη 19ος ανάμεσα σε αθλητές που συμμετείχαν. Η οκτάδα του τελικού έκλεισε με τον Ελβετό Αντόνιο Τζακοβιτς να σημειώνει επίδοση 3:45.43. Ο Αυστραλός, Σάμουελ Σορτ ήταν ο καλύτερος στα προκριματικά με 3:42.44.

Ο Απόστολος Παπαστάμος ήταν 10ος στα 400μ. μικτή ατομική. Κολύμπησε στην τρίτη και τελευταία προκριματική σειρά των 400μ. μικτή ατομική (διαδρομή 7) και με επίδοση 4:14.52 κατέλαβε εκεί την 5η θέση. Ο 8ος που προκρίθηκε στον τελικό, ο Λιούις Κλάρεμπουρτ έκανε χρόνο 4:12.85. Ο Παπαστάμος έχει ατομικό (πανελλήνιο) ρεκόρ 4:11.93 από το 2019 και έκανε στη Φουκουόκα τη καλύτερη φετινή του κούρσα (ταξίδεψε με 4:15.39). Καλύτερος όλων ο Κάρσον Φόστερ (ΗΠΑ) 4:09,83, ο Γάλλος Λεόν Μαρσάν ακολούθησε με 4:10.88.

Η ομάδα μας στην 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών με τους Ανδρέα Βαζαίο, Απόστολο Χρήστου, Οδυσσέα Μελαδίνη και Κριστιάν Γκολομέεβ, κολύμπησε (από τη διαδρομή 0) σε 3:15.86 στην τρίτη προκριματική σειρά, τερμάτισε στην 9η θέση και 15η συνολικά. Η ομάδα του Ισραήλ προκρίθηκε ως 8η στον τελικό με 3:14.03.