Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Απίθανος Χρήστου, πέρασε στον τελικό με ρεκόρ αγώνων στα 100μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου με νέο ρεκόρ αγώνων (52.09) στα 100μ. ύπτιο πέρασε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Στις 20.00 τη Δευτέρα (20/6) ο μεγάλος αγώνας για τον πρωταθλητή του Ολυμπιακού

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού, Απόστολος Χρήστου με χρόνο 52.09 (νέο ρεκόρ αγώνων) στα 100μ. ύπτιο πέρασε στον τελικό του αγωνίσματος.

Τρομερή επίδοση από τον Έλληνα πρωταθλητή που βάζει πλώρη για ένα μετάλλιο και σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα! Έχει τρία μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα αλλά όχι σε Παγκόσμιο. Άλλωστε για πρώτη φορά περνά στον τελικό του Παγκοσμίου στα 100μ. ύπτιο, αφού πριν από τρία χρόνια στην Κορέα ήταν 8ος στον τελικό στα 50μ. ύπτιο.

«Δεν περίμενα τίποτα. Το μόνο που ήθελα ήταν να βρεθώ στον τελικό. Τα κατάφερα. Απίστευτος χρόνος. Με αυτή την επίδοση, δεν μπορώ να το κρύψω. Πάω για ένα μετάλλιο», τόνισε μεταξύ άλλων αμέσως μετά το τέλος του ημιτελικού ο Χρήστου στην κάμερα της ΕΡΤ.

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού είχε πανελλήνιο ρεκόρ (52.77) το οποίο συνέτριψε φυσικά αφού έκανε και ρεκόρ αγώνων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Το προηγούμενο ρεκόρ αγώνων είχε ο Κινέζος Ξου Γιαν Γιου με 52.17 από την Κορέα το 2019.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε βεβαίως ο ίδιος ο Απόστολος με 52.77 από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης (17/5/2021).

Από εκεί και πέρα, θυμίζουμε πως στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Νόρα Δράκου συμμετείχε στην 5η σειρά, όπου τερμάτισε 7η σε χρόνο 1:01.59, που την έφερε στην 20η θέση στο σύνολο.

Στα 100μ. πρόσθιο η Μαρίλεια Δρασίδου, κολύμπησε στην 3η προκριματική σειρά και ήταν 7η με 1:11.00. Στη συνολική κατάταξη πήρε την 35η θέση.

Ο Δημήτρης Μάρκος στα 200μ. ελεύθερο κατέλαβε την 29η θέση με επίδοση 1.48.72.