Ανεβαίνει ο Γιάννης Μιτάκης στον αγώνα Test Event του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Finn

Τρεις Έλληνες στην πρώτη πεντάδα του Παγκοσμίου Techno.

Ανεβαίνει ο Γιάννης Μιτάκης στον αγώνα  Test Event του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Finn

Σε εξέλιξη βρίσκεται στo «AthensInternationalSailingCenter» ο αγώνας testevent για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΦΙΝΝ. Χθες Τρίτη(23/4) οι 30 ιστιοπλόοι από 19 χώρες έτρεξαν μόλις μία ιστιοδρομία και καιρού επιτρέποντος οι κούρσες θα συνεχιστούν σήμερα μετά το μεσημέρι.

Ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 3η θέση στην τέταρτη ιστιοδρομία και με 19 βαθμούς ανέβηκε 6ος. Ο Μάριος Καραδήμας είναι 20ος με 51 βαθμούς και 5ος στην κατηγορία U23.

Πρώτος εξακολουθεί να είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018 ο Ούγγρος Ζ. Μπέρετς με 6 βαθμούς, ο οποίος στην 4η ιστιοδρομία τερμάτισε 20ος και την «πέταξε» ως χειρότερη. Στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς ανέβηκε ο Αμερικανός Π. Κάλεμπ, ο οποίος ήταν 1ος στην μοναδική κούρσα που έγινε. Ο Ελβετός Ν. Τεόνικ τερμάτισε 18ος και με 11 βαθμούς είναι 3ος.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποιούν οι 3 Έλληνες αθλητές, οι οποίοι τρέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Techno 293 plus της Πορτογαλίας.

Έχουν διεξαχθεί ήδη 7 κούρσες και ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης είναι πρώτος με 6 βαθμούς, αφού έχει κερδίσει σε όλες τις κούρσες! Ο Γιάννης Καρβουνιάρης είναι 3ος με 29 βαθμούς (8, 6 ,2, 4, 5, 8, 4) και ο Νίκος Σιλιτζόγλου 5ος με 30 βαθμούς (4, 3, 3, 3, 8, 10, 9). Αγωνίζονται 28 σκάφη.