Εuro 2020: Η Eθνική ηττήθηκε από την Τουρκία, δυσκολεύει η πρόκριση

Δεν τα κατάφερε η εθνική ομάδα Χάντμπολ των Ανδρών που γνώρισε την ήττα από την Τουρκία με 26-22 και πλέον η υπόθεση πρόκριση στα τελικά του Euro 2020 δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό.

Την ήττα με 26-22 από την Τουρκία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ των ανδρών σε παιχνίδι που έλαβε χώρα στην Κοζάνη στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Τούρκοι μπήκαν σε θέση οδηγού δημιουργώντας προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τα τρία γκολ (7-10) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο στη συνέχεια, η "γαλανόλευκη" αντέδρασε και με ένα επί μέρους 4-1 έφτασε στην ισοφάριση (11-11) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Εθνική μας προηγήθηκε με 12-11 με γκολ του Τζηρά, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκοράρισμα (22-22) 5' λεπτά πριν το φινάλε.

Όμως, οι Τούρκοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και καλύτερε επιλογές στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των διεθνών μας και έτρεξαν επί μέρους 4-0 για να φτάσουν στη νίκη με 26-22.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 6-7, 9-10, 11-11 (ημ), 12-13, 16-16, 18-18, 20-21, 22-22, 22-26

Ελλάδα (Αρβανίτης): Αραμπατζής, Αραπακόπουλος, Μπασμαλής 1, Μπουκοβίνας, Ηλιόπουλος 5, Κανδύλας, Κεδέρης, Κρητικός 2, Λιάπης, Μάλλιος, Μυλωνάς 7, Παπαδιονυσίου, Πασσιάς, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 2, Τζηράς 5.

Τουρκία (Σεντούρκ): Αρίφογλου, Μπισέρ 7, Τσελέμπι 2, Ντεμιρεζέν 1, Ερσεϊλάν 1, Ερόζ 1, Ερσίν 4, Γκιέκτεπε, Γκιουμουσόκ, Κιουτάχια 2, Ναλμπάντογλου, Οζμουσούλ, Οζτούρκ 1, Πεχλιβάν 4, Πεκτάς 2, Σαράκ.