Ο Ολυμπιακός 4-3 τον Παναθηναϊκό, πήρε και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Βέροια με 4-3 στο συναρπαστικό ματς κορυφής με τον Παναθηναϊκό για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών και απέκτησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Σε μία ακόμα υπέροχη «παράσταση» προς όφελος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που αυτή τη φορά πρόσφεραν μόνο τοπ αθλητές της εθνικής μας ομάδας ανδρών, πήρε …ρεβάνς με το ίδιο σκορ, που είχε χάσει στον 1ο γύρο και στην ισοβαθμία υπερτερεί λόγω σετ.

Ο θεαματικός και απολύτως ισορροπημένος αγώνας έγινε μπροστά σε περίπου 120 φιλάθλους, κράτησε 3,5 ώρες και μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι gre78 στο youtube στο λινκ 2023-24 Α1 Ανδρών Ο.Σ.Φ.Π.-Π.Α.Ο., Ταταύλα-Π.Α.Ο. / ΟΕΑ Θεσσαλονίκης-Ο.Σ.Φ.Π. 27/01/2024, 09:00πμ.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι μαζί στην 1η θέση με 19 βαθμούς, οι Πειραιώτες είναι 31-29 στα σετ των δύο αγώνων, ωστόσο τα μεταξύ τους αποτελέσματα δεν σχετίζονται με τα πλέι οφ κι απλά υπολογίζεται η βαθμολογική θέση (ο 1ος της κανονικής διάρκειας θα συναντήσει τον 4ο και ο 2ος τον 3ο).

Ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη επί του Παναθηναϊκού και στην Α1 γυναικών, αύξησε γενικά το αήττητο επικρατώντας και της 2ης ΑΕΚ και ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την πρωτιά ήδη στην κανονική περίοδο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-3:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (11-7, 6-11, 8-11, 9-11)

Γιώργος Σταματούρος-Κωνσταντίνος Αγγελάκης 3-0 (11-7, 11-8, 11-1)

Τάσος Ρηνιώτης-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 1-11)

Σγουρόπουλος-Αγγελάκης 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Ρηνιώτης-Γκιώνης 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-4, 9-11)

Σταματούρος-Κωνσταντινόπουλος 3-2 (3-11, 12-10, 11-6, 9-11, 11-3)

Σγουρόπουλος/Σταματούρος-Γκιώνης/Κωνσταντινόπουλος 3-1 (11-4, 12-14, 11-5, 11-9)