Πινγκ Πονγκ: Tελικός Κυπέλλου μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού!

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συνθέτουν, ξανά, το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου, στο Σ.Ε.Φ με τους Πειραιώτες να θέλουν να ζευγαρώσουν τα τρόπαια τους, όπως και πέρσι, ενώ το «τριφύλλι» να πάρει ρεβάνς για το χαμένο πρωτάθλημα και περσινό κύπελλο

Έπειτα από την μεταξύ τους διεκδίκηση του Πρωταθλήματος το ίδιο θα συμβεί και στο Κύπελλο του πινγκ πονγκ.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είναι οι φιναλίστ του τελικού του θεσμού (όπως και πέρσι) αφού ξεπέρασαν τα εμπόδια που βρήκαν μπροστά τους σε προημιτελικά και ημιτελικά και θα δώσουν το «παρών» στον Κυριακάτικο (11.00 π.μ.) τελικό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Στον προημιτελικό οι πρωταθλητές «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-0 του Άρη Βούλας, ενώ στον ημιτελικό, νίκησαν με το ίδιο σκορ (3-0) και τον ΟΕΑ Θεσσαλονίκης.

Χωρίς χαμένο «σετ» κι οι «πράσινοι» με Γυμνάσιο και Άρη Νικαίας, θέλουν να σπάσουν την πειραιώτικη κυριαρχία στο άθλημα, αλλά κι μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα τους στον περσινό τελικό (3-2)

Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης πως παρότι οι δηλώσεις ήταν οκτώ, δεν «κατέβηκε» ν’ αγωνιστεί η ΑΕΚ, χάνοντας άνευ αγώνος.

Ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε από τους ξένους αθλητές του τον Πορτογάλο Ζοάο Μοντέιρο και τον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ, ενώ είχε στη σύνθεση και τον Γιώργο Σταματούρο που διατηρεί δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο. Αγωνίστηκαν επίσης ο Τάσος Ρηνιώτης και ο Σωκράτης Γιαννούτσος. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανέναν ξένο στην σύνθεση του κι αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνος Αγγελάκης Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και Νίκος Αντωνιάδης.

Αντίστοιχη διοργάνωσης στις γυναίκες δεν υπήρξε λόγω ελλείμματος συμμετοχών.