Μαλαμούδης και Φάκαρος προκρίθηκαν στα ταμπλό U19 και U15 αντίστοιχα στο πορτογαλικό Youth Contender

Τα χρήσιμα αγωνιστικά τεστ τεσσάρων επίλεκτων Ελλήνων στο ισχυρό World Table Tennis Youth Contender της Πορτογαλίας επιφύλαξαν και χθες 02/03 ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Γιάννης Μαλαμούδης, ο οποίος βρίσκεται στο 17ο έτος της ηλικίας του και ο Κώστας Φάκαρος, που είναι στα 14 του, προκρίθηκαν στη νοκ άουτ φάση των κατηγοριών Under 19 και Under 15 αντίστοιχα και σήμερα Παρασκευή 03/03, στην τελευταία μέρα των αγώνων στη Βίλα Ρεάλ, θα επιδιώξουν την καλύτερη δυνατή θέση στο ταμπλό των «64». Αμφότεροι είχαν από 1 νίκη και 1 ήττα και πέρασαν την προκριματική διαδικασία με τη 2η θέση από τους ομίλους τους. Καλή προσπάθεια κατέβαλλαν για δεύτερη μέρα όλα τα παιδιά, απλά ήρθαν αποκλεισμοί στα γκρουπ στις υπόλοιπες 2 συμμετοχές μας στην κατηγορία Under 15 με τον Γιώργο Κοσμά και τον Πέτρο Λιώτση. Προχθες Τετάρτη προηγήθηκε η επιτυχία του Κοσμά στην Under 17 όταν προκρίθηκε στο ταμπλό με πρωτιά σε όμιλο και μετά πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 με 2 ακόμα νίκες. Στην τεχνική καθοδήγηση είναι ο προπονητής του ΑΣ ΦΕΑ Ιωαννίνων Κωνσταντίνος Κωστόπουλος.

Στην κατηγορία U19 σχηματίστηκαν 23 προκριματικά γκρουπ και ο Μαλαμούδης βρέθηκε στο 19ο. Το πρωί τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ρουμάνο επικεφαλής Ράρες Κουεσντάν και ηττήθηκε με 3-0 σετ (3-11, 7-11, 4-11). Το απόγευμα ήταν καθοριστικό το ματς της 3ης αγωνιστικής κόντρα στον Ελβετό Νούμα Μάρλον Ούλρις. Ο Αθηναίος πρώην πρωταθλητής Ελλάδας του απλού παμπαίδων έπιασε από την αρχή καλή απόδοση και η πρώτη του νίκη στην Πορτογαλία (και γενικά στο εξωτερικό) τον έστειλε ως 2ο στην επόμενη φάση. Θυμίζουμε ότι η Under 19 είναι η παραπάνω από τη δική του κατηγορία. Η εξέλιξη στο τελικό 3-1 σετ με τον Ούλρις ήταν 11-9, 7-11, 12-10 και 11-7. Στον γύρο των «64» κληρώθηκε με τον Ροντρίγκο Αλί Βίγκο Ιζαγκουίρε από το Περού, ο οποίος είχε καταλάβει τη 2η θέση στο 10ο γκρουπ (επίσης με 1 νίκη και 1 ήττα). Ο αγώνας γίνεται στις 12:00 ώρα Ελλάδας (10:00 τοπική) στο τραπέζι 1 και θα έχει ζωντανή μετάδοση από το κανάλι της WTT στο youtube. Ο Μαλαμούδης αν νικήσει θα βρει μπροστά του στους «32» τον Γερμανό Ματίας Ντάνζερ.

Στην κατηγορία U15 έγιναν 20 προκριματικά γκρουπ. Ο Φάκαρος αγωνίστηκε στο 6ο γκρουπ, έχασε στην πρεμιέρα, νίκησε οριακά στο δεύτερο ματς και πέρασε στο ταμπλό. Το μεσημέρι είχε μία ακόμα αναμέτρηση με τον πολύ καλό Ιταλό Ντανίλο Φάσο (επικεφαλής). Πήρε το 1ο σετ, αλλά έχασε τα επόμενα, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στα νοκ άουτ του ιταλικού όπεν στο Λινιάνο, τον περασμένο Νοέμβριο (11-8, 5-11, 5-11, 3-11). Να σημειωθεί ότι ο Φάσο είναι νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη U13 και 31 σε εκείνη του U15 και είχε συμμετοχή στον τελικό της κατηγορίας αθλητών έως 15 ετών, στο περσινό Youth Contender της Κροατίας.

Ση 2η αγωνιστική ο Ιταλός έκαμψε ακόμα πιο δύσκολα τον Ισπανό Ραούλ Σεμπάστιαν με 3-2 σετ κι έτσι το απόγευμα ήταν «τελικός» για τη 2η προνομιούχο θέση ο αγώνας του Φάκαρου με τον Ίβηρα. Ο Αθηναίος διεθνής βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά βρήκε τις ψυχικές αντοχές και τις αγωνιστικές επιλογές για να γυρίσει την κατάσταση σε 3-2 υπέρ του (7-11, 11-4, 7-11, 11-7, 11-9). Σήμερα στον 1ο γύρο καλείται ν’ αντιμετωπίσει τον Χουάν Μαρτίν Γκονζάλεθ από το Εκουαδόρ, ο οποίος πήρε τη 2η προνομιούχο θέση στο 16ο γκρουπ, επίσης με 1 νίκη και 1 ήττα. Αν προκριθεί στους «32» θ’ αναμετρηθεί με το 1ο φαβορί της κατηγορίας, τον Πορτογάλο Τιάγκο Αμπιόντουν.

Στο 16ο γκρουπ, από το οποίο προχώρησε ο Γκονζάλεθ, μετείχε ο Λιώτσης. Ο ταλαντούχος αθλητής από τη Χίο ολοκλήρωσε την καλή εμπειρία στο πρώτο του διεθνές τουρνουά με 2 ακόμα πολύ δύσκολα παιχνίδια. Από τον Χουάν Μαρτίν Γκονζάλεθ, που ήταν επικεφαλής, κάμφθηκε με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 7-11). Με το ίδιο σκορ ηττήθηκε από τον Πορτογάλο Τιάγκο Ολέρο (9-11, 1-11, 2-11) και κατετάγη 3ος στον όμιλο.

Επίσης στην κατηγορία Under 15 ο Κοσμάς διεκδίκησε την πρόκριση από το 15ο γκρουπ. Πάλεψε και τους δύο αγώνες του, έμεινε τελικά στην 3η θέση με 2 ήττες κι αυτή η εξέλιξη ήταν επίσης ενδεικτική του υψηλού επιπέδου του όπεν. Το γεγονός δηλαδή, ότι ο Γιαννιώτης πρωταθλητής είχε την εξαιρετική πορεία χτες μέχρι τη 16άδα της Under 17 και τώρα αποκλείστηκε από το ταμπλό στη δική του ηλικιακή κατηγορία. Αρχικά (και σε ματς, που μεταδόθηκε στο ίντερνετ) λύγισε από τον Ρουμάνο Μιχάι Νάγκι (επικεφαλής) με 3-1 σετ (11-13, 4-11, 11-9, 9-11). Ακολούθως γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ από τον Ολλανδό Ιβάν Καν, ο οποίος πήρε και την 1η θέση στο γκρουπ (6-11, 11-5, 7-11, 8-11).