Iστιοπλοΐα: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναγόπουλος στα Όπτιμιστ

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιάσωνας Παναγόπουλος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Όπτιμιστ

Μεγάλη επιτυχία για την Ιστιοπλοΐα καθώς ο Ιάσωνας Παναγόπουλος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Οπτιμιστ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής του Α.Ν.Ο. Γλυφάδας κέρδισε τον αγώνα που ήταν open, με 142 ιστιοπλόους από 41 χώρες, σε μία διοργάνωση όπου η Ελλάδα είχε 4 αθλητές στην πρώτη 20αδα!
Θυμίζουμε ότι πριν από λίγες ημέρες η Ελλάδα είχε αναδειχθεί τρίτη παγκόσμια δύναμη στα Οπτιμιστ μέσα στην Τουρκία και τώρα στη Δανία ο Ιάσωνας Παναγόπουλος στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Στέφανος Σαμαράς του Ν.Α.Ο. Μάτι ο οποίος τερμάτισε 12ος. Ο Λεωνίδας Σέχου του Ν.Ο. Καλαμακίου ήταν 17ος και ο Ερωτόκριτος Νικόλαος Κομιανός του Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης τερμάτισε στην 18η θέση.

Στα κορίτσια εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Αθηνά Σουλιώτη του Ν.Ο. Π. Φαλήρου η οποία τερμάτισε 13η στην γενική και 11η στην ευρωπαϊκή κατάταξη. Η Φραγκίσκη Κοσμά του ίδιου ομίλου ήταν 27η και η Ελένη Χλόη Νόρτον του Ολυμπιακού 49η. Αγωνίστηκαν 111 σκάφη από 41 χώρες.