Μοντέρνο Πένταθλο: Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Δραζίνος και Σεχίδης στο Men's Relay

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Δημήτρης Δραζίνος & Φίλιππος Σεχίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μοντέρνου Πεντάθλου U19 (χωρίς ιππασία), στην κατηγορία Men’s Relay, στην Κρακοβία της Πολωνίας.

Oι νεαροί πρωταθλητές είχαν στην ξιφασκία 11 νίκες & 15 ήττες κατακτώντας την 11η θέση. Στο αγώνισμα της κολύμβησης σημείωσαν τον δεύτερο καλύτερο χρόνο (1.48.00), ενώ στο Laser Run έφεραν τον δεύτερο καλύτερο χρόνο 11.52.00.

Η ελληνική δυάδα ήταν 10η μετά την ξιφασκία (11 νίκες - 15 ήττες) και πήρε τη δεύτερη θέση στην κολύμβηση (2Χ100μ. ελεύθερο) με χρόνο 1.48.74, κι ενώ ξεκίνησε 11η μεταξύ 14 ομάδων στο Laser Run, πήρε το χάλκινο μετάλλιο με εκπληκτική σκοποβολή και εξαιρετικό τρέξιμο (2η με 11.52.41 στα 2Χ3Χ600μ. και ενδιάμεσα 2Χ2Χ5 βολές από απόσταση 10μ. με όπλο με ακτίνα lazer) κι από τους δύο νεαρούς αθλητές του Αλέξανδρου Πανταζίδη.

H Ελλάδα συγκέντρωσε 1112 βαθμούς, έναντι 1159 της πρώτης Γαλλίας και 1153 της δεύτερης Λιθουανίας, ενώ την απονομή έκανε ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου (UIPM) Κλάους Σόρμαν.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επιτυχία στην Ιστορία του ελληνικού μοντέρνου πεντάθλου στην κατηγορία U19 μετά το αργυρό μετάλλιο, που είχε κατακτήσει ο Βασίλης Φλώρος το 2003 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 στην πόλη Λεόν του Μεξικού. Είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο γενικά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μοντέρνου πεντάθλου και το πρώτο στο ομαδικό σε όλες τις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις.