Πάλη: Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 της Ρώμης ο Ιωσηφίδης!

Ο 19χρονος Νίκος Ιωσηφίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 87 κιλά της Ελληνορωμαϊκής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 που φιλοξενείται στη Ρώμη

Στον τρίτο υψηλότερο ιστό ανέβασε την Ελληνική σημαία την στιγμή που στον λαιμό του κρεμούσε το χάλκινο μετάλλιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης Κ20, που διεξάγεται στη Ρώμη, ο Νίκος Ιωσηφίδης.

Ο 19χρονος πρωταθλητής στα 87 κιλά της ελληνορωμαϊκής ξεκίνησε την πορεία του για το μετάλλιο κερδιζοντας τον Πολωνό Νταβίντ Μκρτσιάν 9-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου αντιμετώπισε τον Μάριο Βούκοβιτς.

Σε ένα αγώνα με πολύ τακτική και πειθαρχία ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε συγκεντρωμένος και επικράτησε 4-0 με αποτέλεσμα να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Στον ημιτελικό, που ήταν επίσης κλειστός, αντιμετώπισε τον Ρουμάνο Πατρίκ Ιουλιάν Γκορντάν.

Αρχικά ο Ιωσηφίδης προηγήθηκε 1-0 με ποινή που δέχθηκε ο αντίπαλος του, ενώ στη συνέχεια ισοφαρίστηκε με τον ίδιο τρόπο. Στον υπόλοιπο αγώνα προσπάθησε, όμως το 1-1 δεν άλλαξε και έτσι ο Ιωσηφίδης πήγε στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.

Εκεί αντιμετώπισε τον Τούρκο Φουρκάν Τας τον οποίο κέρδισε με εξαιρετική τακτική 3-1 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.