Ο Σγουρόπουλος δεν έφτανε στην εθνική κόντρα στη Γερμανία (2-3)

Κυνήγησε το μετάλλιο με όλες τις δυνάμεις της, έφτασε να το διεκδικεί μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφερε και δεύτερη υπέρβαση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης η εθνική ομάδα των νέων.

Η Ελλάδα «κατέβηκε» με την καλύτερη ψυχολογία ύστερα από τη μεγάλη νίκη επί της Σουηδίας με 3-2. Οι παίκτες της Εθνικής μας πίστευαν στη νέα έκπληξη και στην κατάκτηση μεταλλίου και με καλή εμφάνιση κοίταξαν να εξαντλήσουν τις ελπίδες τους απέναντι στην πανίσχυρη Γερμανία.

Παρά τις μεγάλες προσπάθειες του Σγουρόπουλου που ισοφάρισε δύο φορές με τις νίκες του η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει την αναμέτρηση.

Στο τελευταίο ματς ο Δαμιανής προηγήθηκε 9-5 στο 3ο σετ, είχε την ευκαιρία να «ξαναμπεί» στον αγώνα, αλλά δεν την αξιοποίησε. Ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 απέναντι στον Μέισνερ, που μετείχε στον περσινό τελικό του αγωνίσματος στο Γκιμαράες, όμως έμεινε πίσω στις εκκινήσεις των επόμενων σετ και δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει.

Για τον Σγουρόπουλο πρέπει να σημειωθεί ότι αυτά τα παιχνίδια αποτελούν και τεστ για το ατομικό. Με τον Στούμπερ προηγήθηκε 2-0 σετ, δέχτηκε την ισοφάριση και τελικά επικράτησε με οριακή διαφορά.

Ο Κώστας Βατσακλής είχε στον πάγκο τον Δημήτρη Στάμου.

Η εθνική νέων θυμίζουμε ότι είχε παίξει και πέρσι για μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και είχε χάσει από τη Σουηδία με 3-2.

Το Αζερμπαϊτζάν, ο επόμενος αντίπαλος της εθνικής νέων, είναι ομάδα, η οποία στηρίζεται σε κινεζικής καταγωγής αθλητές.

Στα προημιτελικά κάμφθηκε με 3-2 σε ντέρμπι με την πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία.