Καταδύσεις: Στην 10η θέση Μόλβαλης, Τσιρίκος

Οι Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος κατέλαβαν τη 10η θέση στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από 10 μ. Σταθερά. Οι τέσσερις χώρες πήραν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τη 10η θέση στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από 10 μ. Σταθερά κατέλαβαν οι Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος, το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου (1/5) στο Τόκιο.

Το ελληνικό δίδυμο πραγματοποίησε μια ακόμα καλή εμφάνιση συγκεντρώνοντας 350.28 βαθμούς αλλά έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων αφού οι πρώτες τέσσερις χώρες πήραν το εισιτήριο για το Τόκιο.

Τις τέσσερις προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες πήραν το Μεξικό (405.69), ο Καναδάς (393.81), η Ουκρανία (393.54) και η Νότια Κορέα (383.43). Χρυσό μετάλλιο πήραν οι Βρετανοί Τομ Ντέιλι και Μάθιου Λι με 453.60 (είχαν προκριθεί από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019).

Οι Νίκος Μόλβαλης και Θανος Τσιρίκος θα συνεχίσουν πλέον τις προσπάθειές τους για πρόκριση στο ατομικό αγώνισμα 10 μ. Σταθερά, τη Δευτέρα του Πάσχα (3/5), με τον προκριματικό να είναι προγραμματισμένος για τις 6.30 τα ξημερώματα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από την επίδοση των παιδιών, καθώς μπήκαν σε αγώνες μετά από 14 μήνες. Ουσιαστικά ήταν αγώνας εξοικείωσης για να μπορούν να αντεπεξέλθουν καλύτερα στη συνέχεια και συγκεκριμένα εν όψει του ατομικού αγώνα στα 10 μ Σταθερά, όπου έχουμε πολλές ελπίδες για ολυμπιακή πρόκριση».

Τη Δευτέρα (3/5, 6.30), στον προκριματικό των 10 μ. Σταθεράς μετέχουν 52 αθλητές. Όποιοι μπουν στον ημιτελικό, δηλαδή στην πρώτη 18άδα, εξασφαλίζουν σίγουρα την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς.

Μετέχουν και αυτοί που έχουν πάρει πρόκριση από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και επειδή στους Ολυμπιακούς θα πάνε 28, ακόμα κι αν δεν μπουν 18άδα οι αθλητές μας, μπορούν με μια κατάταξη μέχρι την 23 ή 24 θέση να προκριθούν.