Ντεμπούτο του Σγουρόπουλου στη Γερμανία με μία νίκη και μία ήττα

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Γιάννη Σγουρόπουλου στην πρεμιέρα του στη φετινή γερμανική λίγκα.

Με μία νίκη και μία ήττα σε δύο αγώνες ξεκίνησε η πορεία του Γιάννη Σγουρόπουλου σήμερα (6/9) στο φετινό πρωτάθλημα Γερμανίας.

Η ομάδα του Έλληνα διεθνούς, Γκρενζάου, ήταν έτσι κι αλλιώς αουτσάιντερ στην 1η αγωνιστική. Έχασε φυσιολογικά λοιπόν με 3-1 στο Ντίσελντορφ από την πολύ δυνατή Μπορούσια. Ο Σγουρόπουλος όμως μπορεί να έχει την ικανοποίηση ότι το φετινό του ντεμπούτο περιλάμβανε μία ατομική νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέρσι, στην πρώτη του χρονιά στην Γκρενζάου και την Μπουντεσλίγκα, είχε σημειώσει συνολικά μόλις τρεις νίκες.

Ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης στις νεαρές ηλικίες στην αρχή νίκησε τον Ολλανδό παίκτη-προπονητή της Μπορούσια, Ντάνι Χάιστερ, με 3-1 σετ και ακολούθως έχασε από τον Σουηδό Άντον Σέλμπεργκ με 3-0.

Στο δεύτερο επιμέρους ματς ο 20χρονος Έλληνας άσος κατέβαλε τον 49χρονο Χάιστερ, αν και έχασε με ανατροπή από 10-6 το 1ο σετ και στο 2ο βρέθηκε πίσω με 1-4. Εκεί πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του φτάνοντας στη νίκη.

Στο τέταρτο επιμέρους παιχνίδι ο Σγουρόπουλος δεν μπόρεσε να πιάσει τόσο υψηλά στάνταρ ώστε να πιέσει τον Σέλμπεργκ και να πάει το ματς στο 2-2. Λύγισε με 3-0 σετ και ο αγώνας κρίθηκε με 3-1 για την τέσσερις φορές κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ.