ΠΑΟΚ – Περιστέρι 9-11: Στα ημιτελικά κόντρα στην ΑΕΚ

Το Περιστέρι ύστερα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι επικράτησε 11-9 του ΠΑΟΚ και πέρασε στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Το Σάββατο (22/5) θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για μια θέση στον τελικό της Κυριακής (23/5).

Περιστέρι – ΑΕΚ είναι ο ένας ημιτελικός του Final 8 στο Κύπελλο Ελλάδας πόλο ανδρών που διεξάγεται στη Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Κώστα Λούδη κέρδισε 11-9 τον ΠΑΟΚ στον Λαιμό σε έναν δυνατό αγώνα και επεισοδιακό.

Οι Θεσσαλονικείς αν και βρέθηκαν να προηγούνται 9-7, δέχθηκαν ένα σερί 4-0 στα τελευταία λεπτά και έτσι το Περιστέρι προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ το Σάββατο (22/5).

Ο πολύπειρος περιφερειακός Διονύσης Καρούντζος, ο οποίος έχει περάσει από τον ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του προημιτελικού. Πήρε από το χέρι το Περιστέρι, πέτυχε έξι γκολ και «σκότωσε» την πρώην ομάδα του.

Πανιώνιος – ΑΕΚ 12-13: Πρόκριση στα πέναλτι

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία 19 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Γιαννόπουλου δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, είχαμε ένταση μέσα στο νερό και αποβλήθηκαν χωρίς αντικατάσταση από τον ΠΑΟΚ οι Σγουρίδης, Προσινικλής.

Έτσι το Περιστέρι με δύο παίκτες παραπάνω στην τελευταία επίθεση, σκόραρε με τον Καρούντζο να διαμορφώνει το τελικό 11-7 για την ομάδα του Κώστα Λούδη που θα παίξει με την ΑΕΚ το Σάββατο για μια θέση στον τελικό της Κυριακής (23/5).

ΠΑΟΚ – ΓΣ Περιστερίου 9-11 (2-2, 1-2, 2-2, 4-5)

Εξέλιξη:

1η περίοδος: 0-1 6:56 Κουκουμάκης, 1-1 3:07 Ράντονιτς, 1-2 2:05 Ράντονιτς πεν., 2-2 0:28 Καρούντζος π./π.

2η περίοδος: 2-3 5:50 Καρούντζος πεν., 3-3 3:26 Ράντονιτς κόντρα, 4-3 1:29 Παπανικολάου π/π

3η περίοδος: 4-4 5:53 Γιαννόπουλος π/π, 4-5 Καρούντζος 5:36, 5-5 4:15 Γιαννόπουλος λόμπα, 5-6 1:48 Λαδάς

4η περίοδος: 6-6 6:36 Γιαννόπουλος, 7-6 5:50 Ράντονιτς πεν., 5:02 7-7 Μιρόνοφ, 8-7 4:24 Κεχαλάρης π/π., 3:31 9-7 Κεχαλάρης, 3:18 9-8 Καρούντζος πεν., 9-9 2:18 Καρούντζος, 9-10 0:36 Φάρμερ, 9-11 0:01 Καρούντζος

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Σιορδίλης, Σαρησάββας, Ραντόγεβιτς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Γιαννόπουλος 3, Σγουρίδης, Παπάκος, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 4, Νάνος, Μανθογιάννης, Κουτσαντάς, Κουγιούνης

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς Π. 1, Φάρμερ 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Αγκόρτσας, Καρούντζος 6, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης, Τσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Γιαννόπουλος., Μπιτσάκος.