Βουλιαγμένη - Ολυμπιακός 8-10: Βήμα πρόκρισης για τους «4» του Champions League γυναικών (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 10-8 εκτός έδρας της Βουλιαγμένης για τα προημιτελικά του LEN Champions League γυναικών και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τις 4 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου, κράτησε την επίθεση μόλις στα 4 γκολ! Στο πρώτο η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 3-2 και στο ημίχρονο η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ήταν μπροστά στο σκορ με 5-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι "ερυθρόλευκες" μπήκαν δυνατά και πέτυχαν τρία γκολ, με αποτέλεσμα αν μετατρέψουν το εις βάρος τους 5-4 σε 5-7.

Η τρίτη περίοδος έληξε 6-7 και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο ΝΟΒ πέρασε και πάλι μπροστά. Η Πρωτόπαππα ισοφάρισε σε 7-7 στην παίκτρια παραπάνω και η Μαρία Πάτρα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της (8-7).

Η Ελευθερία Πλευρίτου έβαλε τέλος στην επιθετική αφλογιστία του Ολυμπιακού (8 λεπτά χωρίς γκολ) και ισοφάρισε σε 8-8 από την περιφέρεια.

Με το 4ο γκολ της Κρίστμας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-9 δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου έκανε το 8-10, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-3 για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη σημαντική νίκη με δύο γκολ διαφορά και το προβάδισμα πρόκρισης στους "4" της διοργάνωσης, ενόψει και του επαναληπτικού που θα γίνει στον Πειραιά στις 28 Μαρτίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-3, 2-3.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Kρίστμας (περιφέρεια, 3:49), 1-1 Πρωτοπαπά (περιφέρεια,3:35), 2-1 Νίνου (περιφέρεια, 2:55), 3-1 Ελληνιάδη (πέναλτι, 1:11), 3-2 Κρίστμας (κόντρα, 0:07)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Ασημάκη (π/π., 7:19), 4-3 Γιαννοπούλου (περιφέρεια, 5:25), 4-4 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια,3:25), 5-4 Κοντονή (περιφέρεια, 2:04)

3ο οκτάλεπτο: 5-5 Κρίστμας (στα ίσα, 7:15), 5-6 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:20), 5-7 Αβραμίδου (π/π., 4:18), 6-7 Νίνου (περιφέρεια, 3:51).

4ο οκτάλεπτο: 7-7 Πρωτοπαπά (π/π., 7:25), 8-7 Πάτρα (μπάσιμο, 4:44), 8-8 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:29), 8-9 Κρίστμας (π/π., 2:06), 8-10 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 1:23)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη1, Μ. Πλευρίτου 1, Κανετίδου, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 2, Τσιμάρα, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη, Νίνου 2, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 1, Καλαϊτζή, Μαυρωτά.