Κίνεφ Κίρισι - Ολυμπιακός 10-10 (vid)

Με θετικό αποτέλεσμα που του δίνει το πρώτο λόγο για πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκα, έφυγε ο Ολυμπιακός από την έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Κίνεφ Κίρισι με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 10-10

Στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με τη νίκη, αλλά το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (10-10) του δίνει το πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στο Παπαστράτειο. Στον Πειραιά την Παρασκευή 16 Μαρτίου (19:30), η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού θα έχει την ευκαιρία με νίκη να σφραγίσει το εισιτήριο για το Final 4 της Ευρωλίγκα και να δώσει το παρών για 4η διαδοχική φορά στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλογικής διοργάνωσης. Από κει και πέρα, η αναμέτρηση των δυο φιναλίστ του περσινού τελικού δικαιολόγησαν την παραδοχή ότι αποτελούν δυο εκ των κορυφαίων ομάδων. Ο Ολυμπιακός τρεις φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2 τέρματα και ισοφάρισε και τις τρεις, ενώ από τη στιγμή που προηγήθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 5-3 στο διάστημα αυτό, προηγήθηκε με 9-7. Οι Ρωσίδες ωστόσο που σκόραραν περισσότερα από τα μισά τους τέρματα στην κόντρα (6 συνολικά), έτρεξαν ένα επιμέρους 3-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, φτάνοντας στο 10-9, όμως η εξαιρετική Αλεξάνδρα Ασημάκη που σημείωσε συνολικά 5 τέρματα, ισοφάρισε στο τελικό 10-10.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε δυο πανομοιότυπα γκολ στην κόντρα από την Ριζκόβα (04:45, 0:58) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν στο διάστημα αυτό και 0/2 στην παίκτρια παραπάνω, την στιγμή που η Κίνεφ είχε 0/1 στην ίδια κατηγορία.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και βρήκε λύσεις επιθετικά στην κόντρα, με την Μόνικα Έγκενς να μειώνει αρχικά (06:30) σε 2-1 και την Αλεξάνδρα Ασημάκη να ισοφαρίζει μετά από ωραία ασίστ της Νικόλ Ελευθεριάδου (). Οι γηπεδούχες «απάντησαν» και προηγήθηκαν ξανά με +2, χάρη στα γκολ της Ιβάνοβα και πάλι στην κόντρα και της Ντιατσένκο στο παίκτη παραπάνω (02:13). Όμως ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, μείωσε με την Μαργαρίτα Πλευρίτου από την περιφέρεια (01:52) και ισοφάρισε σε 4-4 με γκολ από το φουνταριστό της Αλεξάνδρας Ασημάκη (0:30). Με το επιμέρους 4-2 υπέρ του Ολυμπιακού και σκορ 4-4, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν εμφανίσει σημάδια αντίδρασης.

Το 3ο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ της Σιμάνοβιτς η οποία έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Κίνεφ ενώ ακολούθησε το τέρμα της Προκοφίεβα (07-02) που επανέφερε το +2 υπέρ των γηπεδούχων. Ακολούθησε το πέναλτι της Έμολο το οποίο απέκρουσε η τερματοφύλακας της Κίνεφ, όμως ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Η Έγκενς με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα μείωσε σε 6-5 (06:18) και η Αλεξάνδρα Ασημάκη ισοφάρισε σε 6-6, με τον Ολυμπιακό να καλύπτει για τρίτη φορά το προβάδισμα των δυο γκολ που είχε η Ρώσικη ομάδα. Οι «ερυθρόλευκες» λειτουργούσαν καλύτερα και στα μέσα της περιόδο, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με την εξαιρετική Αλεξάνδρα Ασημάκη να πετυχαίνει το τέταρτο προσωπικό της τέρμα και να γράφει το 7-6 υπέρ του Θρύλου (04:49). Η Κρίμερ ισοφάρισε από το φουνταριστό (04:20) αλά η συνέχεια ανήκε στις παίκτριες του Χάρη Παυλίδη! Η Τζούλια Έμολο σκόραρε από την περιφέρεια για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας το 8-7 και η Χριστίνα Τσουκαλά 3'' πριν τη λήξη, πέτυχε το 9-7 εκμεταλευόμενη τον παίκτη παραπάνω. Ο Ολυμπιακός με το επιμέρους 5-3 της περιόδου είχε ανατρέψει την κατάσταση και έδειχνε ικανός για το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ρωσίδες χτύπησαν και πάλι στην κόντρα και με ένα επιμέρους 3-0 σερί από τα τέρματα της Προκοφίεβα (06:37), Ντιατσένκο (03:31, 02:57), μετέτρεψαν το 7-9 σε 10-9. Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη, ύστερα από πάσα της Νικόλ Ελευθεριάδου, ισοφάρισε σε 10-10, 1:45 πριν τη λήξη. Στα λεπτά που απέμεναν παρέμεινε αυτό το σκορ και ο Ολυμπιακός έφυγε με την ισοπαλία από την έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης που του δίνει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στο Final 4.

Τα οκτάλεπτα:2-0, 2-4, 3-5, 3-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο:1-0 Ριζκόβα (κόντρα, 04:45), 2-0 Ριζκόβα (κόντρα, 0:58)

2ο οκτάλεπτο:2-1 Έγκενς (κόντρα, 06:30), 2-2 Ασημάκη (κόντρα, 05:52), 3-2 Ιβάνοβα (κόντρα, 03:17), 4-2 Ντιατσένκο (π/π., 02:13) 4-3 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 01:52), 4-4 Ασημάκη (φουντ., 0:29).

3ο οκτάλεπτο:5-4 Σιμάνοβιτς (φουντ., 07:49), 6-4 Προκοφίεβα (περιφέρεια, 07:02), 6-5 Έγκενς (περιφέρεια, 06:18), 6-6 Ασημάκη ( φουνταριστό, 05:38), 6-7 Ασημάκη (φουνταριστό, 04:49), 7-7 Κρίμερ (φουνταριστό, 04-20), 7-8 Έμολο (περιφέρεια, 01:04), 7-9 Τσουκαλά (π/π., 00:03).

4ο οκτάλεπτο:8-9 Προκοφίεβα (κόντρα, 06:37), 9-9 Ντιατσένκο (κόντρα, 03:31), 10-9 Ντιατσένκο (κόντρα,02:57), 10-10 Ασημάκη (φουντ., 01:45).

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου. Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 5, Μ. Πλευρίτου 1., Έμολο 1, Β.Πλευρίτου, Τσουκαλά 1,Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Κίνεφ Κίρισι (Αλεξάντρ Καμπάνοφ): Καρνάουκ, Ζούμπκοβα, Προκοφιέβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Ντιατσένκο 3, Κρίμερ 1, Καμζάεβα, Κιρίλτσεβα, Ιακούσεβα, Σομπόλεβα, Ιβάνοβα 1, Ριζκόβα 2, Σμίκοβα