Europa Cup: Με Ρωσία για το χρυσό η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών διεκδικεί τον τίτλο του Europa Cup

Europa Cup:  Με Ρωσία για το χρυσό η Εθνική
Photo credits: Eurokinissi

Με αντίπαλο τη Ρωσία, θα διεκδικήσει το μεσημέρι του Σαββάτου (24/3, 15:00) η Εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών τον τίτλο στην παρθενική διοργάνωση του Europa Cup.

Στον δεύτερο ημιτελικό του final-6, που διεξάγεται στην Ποντεβέδρα, η «χάλκινη» Ολυμπιονίκης του Ρίο επικράτησε 9-8 της οικοδέσποινας Ισπανίας και θα βρεθεί στο δρόμο της ομάδας του Γιώργου Μορφέση.

Οι Ρωσίδες προηγήθηκαν με 7-4 και 8-5 στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Ισπανίδες εκμεταλλεύθηκαν κάποιες από τις αναρίθμητες αποβολές που κέρδισαν και ισοφάρισαν σε 8-8. Τελικά, ένα γκολ της Καρίμοβα περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην «αρκούδα», καθώς οι γηπεδούχες στη συνέχεια έχασαν ένα πέναλτι και τρεις επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω.

Για τη Ρωσία από δύο τέρματα σημείωσαν η Προκοφίεβα και η Σιμάνοβιτς και από ένα οι Καρίμοβα, Γκορμπούνοβα, Σερζάντοβα, Ιβάνοβα και Ρίζκοβα.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ