Γιουγκ – Ολυμπιακός 5-14: Την ισοπέδωσε και θα παίξει για την 5η θέση την Παρασκευή (2/6)

Ο Ολυμπιακός βύθισε τη Γιουγκ (5-14) και την Παρασκευή (2/6, 22.00) θα παίξει με το νικητή του Φερεντσβάρος – Μπρέσια για την 5η θέση στο Final 8 του Champions League. 9/13 στον παίκτη παραπάνω ενώ ο Μπίγιατς άγγιξε το 70% στις αποκρούσεις.

Μια ημέρα μετά τον αποκλεισμό του από τη Νόβι Μπέογκραντ, ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Γιουγκ (5-14) που είχε χάσει από την Μπαρτσελονέτα και έτσι θα παίξει την Παρασκευή (2/6, 22.00) για την 5η θέση με αντίπαλο το νικητή του αγώνα Φερεντσβάρος – Μπρέσια.

Παρά τα προβλήματα (ο Γιάννης Φουντούλης τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει ενώ και ο Γκίλλας αποβλήθηκε με αντικατάσταση και πήγε στην εξέδρα) που προέκυψαν αλλά και την απογοήτευση λόγω της ήττας την Τετάρτη (31/5), ο Ολυμπιακός έπαιξε φανταστικό πόλο σε άμυνα και επίθεση. Πήρε προβάδισμα από την αρχή και στο ημίχρονο ήταν μπροστά 7-1 με 5/7 στον παίκτη παραπάνω (!), εξαιρετική άμυνα και τον Μπίγιατς να έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα κι αυτό με πέναλτι!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα ακόμη σερί 4-0 και να φτάνει τη διαφορά στο +10 (11-1), απέναντι στην ομάδα του Ντουμπρόβνικ που δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που έδωσαν οι Πειραιώτες.

Η Γιουγκ έμεινε για περίπου 16 λεπτά χωρίς γκολ και στην τελευταία περίοδο όταν υπήρξε και χαλάρωση από την πλευρά του Ολυμπιακού, βρήκε γκολ στον παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-3, 0-4, 4-3.

Γιουγκ: Γιόκοβιτς 1, Βουκόγιεβιτς 1, Πρίκοτσα 2, Κάκαρης 1.

Ολυμπιακός: Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου 2, Παπαναστασίου 4.