Ντιναμό Τιφλίδας – Βουλιαγμένη 9-14: Αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 8 του Champions League

Η Βουλιαγμένη κέρδισε 14-9 εκτός έδρας την Ντιναμό Τιφλίδας και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση στο Final 8 του Len Champions League.

Αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 8 του Len Champions League η Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου (τα άλλα τρία ματς είναι αύριο Τετάρτη), κέρδισε 14-9 εκτός έδρας την Ντιναμό Τιφλίδας και πήγε στο +3 από τη Γιαντράν Σπλιτ που παίζει με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά.

Η Βουλιαγμένη στα πρώτα πέντε λεπτά κυριάρχησε. Σημείωσε δύο τέρματα και η Ντιναμό δεν είχε μπει στο ματς καθόλου. Ξαφνικά με το σκορ στο 0-2, ο ΝΟΒ δέχθηκε σε λιγότερο από τρία λεπτά, ισάριθμα τέρματα (!) και η Ντιναμό έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 3-2.

Χαλυβόπουλος (3-3) και Βλάχοβιτς (4-3) σκόραραν στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη Βουλιαγμένη να ανεβάζει στη συνέχεια την απόδοσή της στην άμυνα και στην επίθεση. Έκανε ένα 4-0 σερί (!) και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 7-4.

Η Ντιναμό στο τρίτο οκτάλεπτο πάλεψε για να γυρίσει ξανά (7-5), ωστόσο η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς με γκολ των Αλμύρα, Καπότση πήγε και στο +4 (9-5), με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Μαγκρακβελίντζε σε 9-6 ενώ ο ίδιος με ένα καταπληκτικό τέρμα έκανε και το 9-7, 13 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Είχε τον έλεγχο ο ΝΟΒ, ωστόσο η ομάδα της Τιφλίδας με τα δυο γκολ στο τέλος της περιόδου ξαναμπήκε στο ματς.

Το καλό για τη Βουλιαγμένη είναι πως στην πρώτη περίοδο ο Καλογερόπουλος με εύστοχο πέναλτι, πήγε ξανά τη διαφορά στο +3 (10-7) και στη συνέχεια έβγαλε και την άμυνα στον παίκτη λιγότερο, ενώ ο Νικολαΐδης με φανταστικό γκολ από τη θέση του φουνταριστού έκανε το 11-7, 6.34 πριν από το τέλος του αγώνα. Ο ίδιος στην κόντρα έγραψε και το 12-7 για την ομάδα του Λαιμού και τα πάντα τελείωσαν εκεί, με τους γηπεδούχους να έχουν τον Μαγκρακβελίντζε σε μεγάλη μέρα (μείωσε και σε 12-8) αλλά το ματς δεν χανόταν.

Φοβερό παιχνίδι για τη Βουλιαγμένη ο Δημήτρης Νικολαΐδης με 5 γκολ!

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 3-2, 2-5.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάντζε, Κιριακίντι, Αχβλεντιάνι, Ντζικτσιαρένκα 1, Τκεσελασβίλι, Βλάχοβιτς 2, Τζακχάια, Σάριτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίντζε 4, Μαλισάι, Πιέσιβατς 1, Γκβετάντζε.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Αλμύρας 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαΐδης 5, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 2, Κουρούβανης 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Α’ Ομίλου

ΣΗΜΕΡΑ (25/4): Ντιναμό Τιφλίδας – Βουλιαγμένη 9-14
ΑΥΡΙΟ (26/4): Ολυμπιακός – Γιαντράν Σπλιτ (19.30), Αννόβερο – Μπαρτσελονέτα (20.00), Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς – Προ Ρέκο (21.30).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες): 1. Μπαρτσελονέτα 30, 2. Προ Ρέκο 27, 3. Ολυμπιακός 25, 4. Βουλιαγμένη 17 (12 αγώνες), 5. Γιαντράν Σπλιτ 14, 6. Ραντνίτσκι 9, 7. Ντιναμό Τιφλίδας 6 (12 αγώνες), 8. Αννόβερο 3.