Φερεντσβάρος – Γιουγκ 14-13: Πρόκριση στα σημεία

Η Φερεντσβάρος επικράτησε 14-13 της Γιουγκ και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Final 8 του LEN Champions League, όπου και θα αναμετρηθεί με την Προ Ρέκο. Πολύ καλή εμφάνιση από Αργυρόπουλο, Παπαναστασίου, Κάκαρη.

Η Φερεντσβάρος μπήκε εξαιρετικά με τον αριστερόχειρα Μάρτον Βάμος (του χρόνου θα είναι λογικά στον Ολυμπιακό) να σημειώνει τρία γκολ. Οι Ούγγροι ήταν μπροστά με διαφορά τριών τερμάτων (3-0, 4-1, 5-2, 6-3, 8-5) αλλά η Γιουγκ ποτέ δεν τα παράτησε και επέστρεψε.

Μείωσε με τον Ζούβελα δύο φορές στο γκολ (8-7, 9-8) και ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου στο τρίτο οκτάλεπτο πέτυχε και το 9-9 ενώ ο Στέλιος Αργυρόπουλος Κανακάκης ήταν αυτός που μια υπέροχη λόμπα έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στη Γιουγκ (9-10).

Ο Βάργκα στην επόμενη επίθεση με διπλό παραπάνω για τη Φερεντσβάρος ισοφάρισε σε 10-10, ωστόσο η Γιουγκ με τον Μάρο Γιόκοβιτς από την περιφέρεια σημείωσε το 10-11 που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Πόπαντιτς στο τέρμα ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο (δέχθηκε εννέα γκολ στο πρώτο), η Γιουγκ έπαιξε άμυνα και πέρασε ξανά μπροστά με τον Στέλιο Αργυροπούλο Κανακάκη (10-12, 5.39 για το τέλος του αγώνα). Εκεί όμως μίλησε η κλάση του σπουδαίου Ντένες Βάργκα, ο οποίος σε λιγότερο από ένα λεπτό με δύο γκολ έκανε το 12-12. Το ματς πήρε...φωτιά. Ο Παπαναστασίου έγραψε το 12-13 αλλά ο πρώην άσος της Γιουγκ, Μερκούλοφ απάντησε για το 13-13. Χάθηκε ένας κρίσιμος παραπάνω για τη Γιουγκ και ο Γιάνσικ πέτυχε το 14-13, 1.44 για το τέλος του αγώνα. Στο τέλος ο Γιόκοβιτς στον παραπάνω είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στα πέναλτι, δεν τα κατάφερε και έτσι την Παρασκευή (3/6, 21.30) θα έχουμε μια επανάληψη του περσινού τελικού, αφού η πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο θα βρει απέναντι της ξανά τη Φερεντσβάρος.

Τα οκτάλεπτα: 6-4, 3-4, 1-3, 4-2.

Φερεντσβάρος: Μερκούλοφ 3, Βάμος 3, Πολ 1, Ούμποβιτς 1, Βάργκα 3, Γιάνσικ 2, Νταμόντε 1.

Γιουγκ: Βουκόγιεβιτς 1, Φάτοβιτς 2, Γιόκοβιτς 1, Παπαναστασίου 2, Αργυρόπουλος Κανακάκης 3, Κάκαρης 1, Ζούβελα 3,