Προ Ρέκο – Μπαρτσελονέτα 11-10: Πρόκριση δια χειρός Ζαλάνκι

Με γκολ του Ούγγρου Ζαλάνκι, 1.16 για το τέλος, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο επικράτησε 11-10 της Μπαρτσελονέτα σε έναν συγκλονιστικό προημιτελικό στο Final 8 του LEN Champions League που διεξάγεται στο Βελιγράδι

Η Προ Ρέκο στο πρώτο οκτάλεπτο όπου είχε αρκετά γκολ (7 συνολικά) είχε το προβάδισμα αλλά στο δεύτερο η Μπαρτσελονέτα με όπλο την άμυνά της, ισοφάρισε (4-4), πέρασε μπροστά με 5-4 και βρήκε εκ νέου απάντηση (6-5), στο τέρμα της Προ Ρέκο.

Ο προημιτελικός ήταν ντέρμπι όπως άλλωστε τον περιμέναμε και μπορεί στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Καταλανοί να ξέφυγαν για πρώτη φορά με δύο γκολ (7-5), οι πρωταθλητές Ευρώπης έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν με γκολ των Ίβοβιτς, Γιάνγκερ (7-7). Ο Γρανάδας πέτυχε το 7-8 αλλά ο Αμερικανός Χάλοκ ισοφάρισε σε 8-8.

Στην τελευταία περίοδο, ο Γρανάδος και πάλι έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελονέτα (8-9) αλλά ο Ίβοβιτς ισοφάρισε ξανά (9-9). Ο Λαρούμπε 6.07 για το φινάλε πέτυχε το 9-10 αλλά ο Κανέλα 4.33 για το τέλος πήγε το ματς ξανά στην ισοπαλία (10-10).

Στα τελευταία λεπτά…έπεσαν κορμιά, χάθηκαν ευκαιρίες και τελικά ο Ούγγρος αριστερόχειρας Ζαλάνκι (αποκτήθηκε πέρσι από τη Φερεντσβάρος) έγραψε το 11-10, 1.16 για την ολοκλήρωση του προημιτελικού. Στο φινάλε ο ίδιος σταμάτησε το σουτ του Γρανάδας και η Προ Ρέκο προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-3, 3-2, 3-2.

Προ Ρέκο: Ίβοβιτς 3, Κανέλα 3, Γιάνγκερ 2, Χάλοκ 1, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 1.

Μπαρτσελονέτα: Γρανάδας 4, Λαρούμπε 2, Περόνε 3, Μουνιαρίθ 1.