Ντιναμό Τιφλίδας – Ολυμπιακός 14-13: Ήττα και από την ουραγό του ομίλου

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 14-13 και από την ουραγό του Α’ γκρουπ Ντιναμό Τιφλίδας στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του LEN Champions League.

Πικρό αντίο για την ομάδα πόλο του Ολυμπιακού στο Len Champions League. Αδιάφορος βαθμολογικά έχασε στην Τιφλίδα από την ουραγό Ντιναμό (14-13), με τους παίκτες του Στανόγεβιτς να πανηγυρίζουν στο φινάλε σαν να πήραν το... Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού είναι μια ιστορική επιτυχία για τους Γεωργιανούς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και ύστερα από τρεισήμισι λεπτά ήταν πίσω με 3-0! Μείωσε σε 3-2 αλλά η άμυνά του δεν υπήρχε, ο Μπίγιατς που δεν είχε βοήθειες, επίσης δέχθηκε εύκολα τέρματα και έτσι η Ντιναμό δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ. Μάλιστα αν και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (4-4, 5-5) σε ένα διάστημα όπου βρήκε λύσεις με τον Γενηδουνιά, η Ντιναμό με ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου πήγε τη διαφορά ξανά στα τρία γκολ (9-6), με τους Πειραιώτες να μην έχουν λύσεις στον παίκτη λιγότερο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο 3-0 ισοφάρισε την Ντιναμό που πήρε πάλι το προβάδισμα όμως με πέναλτι του Βάσιτς (10-9). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν υπομονή, έκαναν λάθη, έπαιξαν βέβαια καλύτερη άμυνα αλλά και πάλι ο Βάσιτς έγραψε το 11-9.

Στην τελευταία περίοδο, η Ντιναμό πάλι ξέφυγε με δύο γκολ (13-11) είχε τον έλεγχο αλλά ο Ολυμπιακός αν και δεν έπαιξε καλά, ισοφάρισε με τον Γκίλλα. Ο Αντεϊσβίλι με ένα…φτηνό τέρμα πέτυχε το 14-13 και στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε τουλάχιστον να ισοφαρίσει.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 5-3, 2-3, 3-4.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γιέλατσα (περιφέρεια, 6:23), 2-0 Σάριτς (π/π, 5:41), 3-0 Σάριτς (περιφέρεια, 4.36), Κολόμβος (π/π, 4:08), 3-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:02), 4-2 Μεσκί (π/π, 1:06), Φιλίποβιτς (πέναλτι, 0:42)

2ο οκτάλεπτο: 4-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:28), 5-4 Τσεσελασβίλι (π/π, 6:04), 5-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:20), 6-5 Αντεϊσβίλι (π/π, 3:26), 7-5 Μπιτάντζε (περιφέρεια, 2:38), 7-6 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 2:22), 8-6 Σάριτς (περιφέρεια, 1:07), 9-6 Γιέλατσα (π/π, 0:12)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Δερβίσης (περιφέρεια, 7:34), 9-8 Γκίλλας (φουνταριστό, 6:23), 9-9 Δερβίσης (π/π, 5:23), 10-9 Βάσιτς (πέναλτι, 5:07), 11-9 Βάσιτς (περιφέρεια, 0:37)

4ο οκτάλεπτο: 12-9 Σάριτς (π/π, 6;07), 12-10 Δερβίσης (π/π, 5:32), 12-11 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:37), 13-11 Βάσιτς (πέναλτι, 4:19), 13-12 Φιλίποβιτς (π/π, 3:49), 13-13 Γκίλλας (περιφέρεια, 2:55), 14-13 Αντεϊσβίλι (φουνταριστό, 1:35),

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάντζε, Καβταράτζε, Μεσκί 1, Ντζικτσιαρένκα, Μπιτάντζε 1, Γιέλατσα 2, Αντεϊσβίλι 2, Σάριτς 4, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 3, Τσεσελασβίλι 1, Σουμπλάντζε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς.