Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Η Σερβία αντίπαλος της Ελλάδας στα ημιτελικά

Τη Σερβία θα αντιμετωπίσει η Εθνική πόλο των Νέων για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Σερβία θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ20), την Παρασκευή (16/6) στις 18:00 στο Οτοπένι, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα επιδιώξει την είσοδο στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Οι Σέρβοι νίκησαν την Κροατία στα πέναλτι, με συνολικό σκορ 16-15 (κανονικός αγώνας 11-11, πέναλτι 5-4) στον τελευταίο συγκλονιστικό προημιτελικό. Οι Σέρβοι είχαν βρεθεί να χάνουν με 11-7, αλλά με ένα τρομερό come back στην τελευταία περίοδο (4-0 υπέρ τους), ισοφάρισαν και πήγαν στα πέναλτι όπου βγήκαν νικητές.
Θυμίζουμε ότι η Εθνική μας είχε αντιμετωπίσει τη Σερβία και στον δεύτερο αγώνα της στη διοργάνωση, στο πλαίσιο του Β´ Ομίλου και είχε ηττηθεί στις λεπτομέρειες, στο φινάλε, με 14-12.

Η Ελλάδα νίκησε νωρίτερα, στον δικό της προημιτελικό την Ισπανία στα πέναλτι, με συνολικό σκορ 11-10. Τα αποτελέσματα των άλλων δύο αποψινών προημιτελικών: Ουγγαρία - Ιταλία 9-5, Μαυροβούνιο - ΗΠΑ 9-10.