Ελλάδα – Ουγγαρία 6-10: Δεύτερη στον κόσμο η εθνική κορασίδων

Ασημένιο μετάλλιο για την εθνική κορασίδων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Λάρισας. Ήττα στον τελικό με 10-6 από την Ουγγαρία

Η εθνική κορασίδων ηττήθηκε 10-6 από την Ουγγαρία στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Λάρισα και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Ουγγαρία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-0, δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η «γαλανόλευκη» μείωσε σε 4-2, η Ουγγαρία κράτησε τη διαφορά στα τρία τέρματα (5-2, 6-3) αλλά η εθνική κατάφερε και μείωσε στο ένα γκολ (6-5) στα μισά της τρίτης περιόδου. Με ένα γρήγορο 2-0 η Ουγγαρία ξέφυγε εκ νέου (8-5), με την Καραμπέτσου σε νεκρό χρόνο να γράφει το 8-6.

Η τελευταία περίοδος ανήκε στην Ουγγαρία, που με ένα 2-0 ουσιαστικά τελείωσε το ματς (10-6), έξι λεπτά πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα με πρώτη την Ουγγαρία: 4-1, 2-3, 2-2, 2-0.

Ουγγαρία: Σότι 1, Ν. Λεβντάι 1, Χάιντου 2, Ζ. Λεβντάι 2, Τίμπα 4,
Ελλάδα (Τσόκας): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς 1, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν, Κανελλοπούλου 1, Μπέτα 1, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού, Καραμπέτσου 3, Μπεκρή.