Ιταλία - Ισπανία 5-6 πέναλτι (9-9 κανονική διάρκεια): «Εκδίκηση» και νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια

Η Ισπανία πήρε «εκδίκηση» για τον χαμένο τελικό του 2019 από την Ιταλία και στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στη Βουδαπέστη. Κέρδισε την ομάδα του Καμπάνια στα πέναλτι με 6-5 (9-9 κανονική διάρκεια) και κατέκτησε το χρυσό. Δύο πέναλτι έχασε ο Κανέλα.

Η Ισπανία, η τελευταία ομάδα που είχε κάνει back to back σε παγκόσμια πρωταθλήματα (1998, 2001) επέστρεψε 21 χρόνια μετά στην κορυφή του κόσμου.

Κέρδισε 6-5 στα πέναλτι τη σπουδαία Ιταλία που επέστρεψε από το 9-6, ισοφάρισε 9-9 αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο. Θυμίζουμε πως το 2019 είχε κερδίσει 10-5 την Ισπανία στον τελικό της Κορέας.

Απόψε (3/7) η Ισπανία έλεγχε τον αγώνα αλλά στο φινάλε οι Ιταλοί που δεν τα παρατάνε ποτέ, επέστρεψαν, ισοφάρισαν αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τον τίτλο στα πέναλτι εκεί όπου ο Κανέλα έχασε δύο (το πρώτο απέκρουσε ο Αγκίρε και το δεύτερο ο Λόριο που είχε περάσει σε εκείνο το σημείο κάτω από τα δοκάρια και χάρισε το χρυσό στην ομάδα του).

Η Ισπανία με Μουνιαρίθ, Γρανάδος βρήκε γρήγορα γκολ στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε 3-1 αλλά η Ιταλία επέστρεψε και ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ισπανία δεν δέχθηκε γκολ και με σωστές επιθέσεις, έκανε ένα 3-0 (ο Ντελ Λούνγκο δεν ήταν καλά όπως στον ημιτελικό με την Ελλάδα) και ξέφυγε 6-3. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Περόνε πήγε τη διαφορά στον τελικό και στο + 4 (7-3), ο Γρανάδας τη διατήρησε (8-4) αλλά η Ιταλία με τον Νικόζια στο τέρμα πάλεψε και 1.30 λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε σε 8-6 (Κανέλα, Φοντέλι).

Με γκολ για την Ισπανία όμως ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος. Ο Φαμέρα έγραψε το 9-6 και έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των παικτών του Καμπάνια. Ο Ντι Φούλβιο με πέναλτι μείωσε σε 9-7, με την Ισπανία να διαμαρτύρεται αλλά με κάποιο τρόπο πατήθηκε το κουμπί του τάιμ άουτ ενώ η μπάλα ήταν στην Ιταλία και για αυτό ο Μαργκέτα καταλόγισε το πέναλτι. Η Ισπανία δεν είχε καθαρό μυαλό και οι γείτονες επέστρεψαν. Ο Ντόλτσε μείωσε σε 9-8 και ο Πρεσιούτι ισοφάρισε (9-9, 2.03 για το φινάλε) και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι.