Ουγγαρία – Ιταλία 10-11: Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του Καμπάνια αντίπαλος της Ελλάδας στον ημιτελικό

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία του Σάντρο Καμπάνια…έκλεισε το σπίτι των Ούγγρων και θα αναμετρηθεί με την Ελλάδα στον ημιτελικό της Παρασκευής (01/07, 17.00). Μεγάλη νίκη με 11-10 στη Βουδαπέστη, μπροστά σε 6.000 φιλάθλους!

Ο προημιτελικός ξεκίνησε ιδανικά για τους Ούγγρους. Μπροστά σε 6.000 φιλάθλους τους στο «Άλφρεντ Χάγιος» είχαν τον πρώτο λόγο αλλά η σκληρή Ιταλία δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο σκορ (1-0, 2-1, 3-2). Στο δεύτερο οκτάλεπτο μάλιστα η Ιταλία του Σάντρο Καμπάνια με τον Ντι Φούλβιο (3 γκολ σε αυτή την περίοδο) να κάνει πολύ μεγάλο παιχνίδι, πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5.

Οι «Μαγυάροι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη δυνατή άμυνα της Ιταλίας, δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο τρίτο οκτάλεπτο και οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ξέφυγαν και με δύο γκολ (8-6).

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο, ο Ετσενίκε έγραψε το 9-6 για την Ιταλία. Ο Βάμος μείωσε σε 7-9 αλλά ο απίθανος Ντι Φούλβιο πέτυχε το 10-7 για τους παγκόσμιους πρωταθλητές. Ο Ετσενίκε έκανε και το 11-7, με την Ουγγαρία να προσπαθεί στο τέλος (Βάμος, Μάνχερτζ έκαναν το 11-9).

Ο Γιάνσικ μείωσε και στο γκολ (11-10) αλλά τα πάντα είχαν κριθεί με την Ιταλία να παίρνει την πρόκριση για τον ημιτελικό της Παρασκευής (1/7) εκεί όπου περιμένει η Ελλάδα του Θοδωρής Βλάχου.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-4, 1-2, 4-3.

Ουγγαρία: Μάνχερτζ 2, Βάμος 3, Ζαλάνκι 1, Βάργκα 1, Χάραϊ 2, Γιάνσικ 1.

Ιταλία: Ντι Φούλβιο 4, Κανέλα 1, Ετσενίκε 2, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 2, Ντόλτσε 1.