Πόλο: Πρωταθλητής και στους Νέους Άνδρες ο Ολυμπιακός, 9-5 τη Βουλιαγμένη στον τελικό

Κυρίαρχος και στους Νέους Άνδρες ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν της Βουλιαγμένης στον μεγάλο τελικό με 9-5 και στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας.

Μία ημέρα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας της γυναικείας του ομάδας, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε και με τους Νέους Άνδρες. Οι πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού ήταν κυρίαρχοι και αναδείχθηκαν πρωταθλητές, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό του ΝΟ Βουλιαγμένης με 9-5, στο Κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου.

Ολυμπιακός: Εκτοξεύθηκε και ξεπέρασε τη Βουλιαγμένη στα χέρια των Μιχάλη Κουντούρη, Χάρη Παυλίδη

Ακόμα ένα τρόπαιο για τον Ολυμπιακό ο οποίος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή χρονιά, δείχνοντας τη μεγάλη δυναμική που έχει στο Ελληνικό πόλο. Στα του τελικού, οι αθλητές του Σάκη Πλατανίτη είχαν από την αρχή το πάνω χέρι με το ημίχρονο να κλείνει στο 4-2, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 16-4: Σαρωτικός και νταμπλούχος

Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, έκανε διαχείριση του αγώνα και οι Πειραιώτες κατέκτησαν το τρόπαιο με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 9-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 3-3, 2-0

Ολυμπιακός (Σάκης Πλατανίτης): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κάμχη, Μαθιόπουλος 1, Χαλυβόπουλος 3, Καπίδης, Παππάς, Παπαγεωργίου, Μύριλος 3, Κοβιτίδης, Αλμύρας 2, Βασιλόπουλος, Συκούρτικ

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κωνσταντίνος Σπηλιόπουλος): Ανδρεάδης, Ηλιόπουλος, Σταμέλος 1, Καλογερόπουλος 2, Αστρινάκης, Δήμου, Βλάσσης 1, Παπανικολάου 1, Παπάζογλου, Τσατάλιος, Γεωργιανάκης, Χαλκιάς, Μπακαλούλης

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 10-8

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα για την τρίτη θέση, ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο επί του ΝΟ Χίου με 8-5, όμως οι νησιώτες ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να αναδειχθούν νικητές του μικρού τελικού με 10-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-4, 3-0, 2-0

ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Γκιάλης, Μπαρτζώκας, Αμπαζής 2, Φραγκιαδούλης 1, Σπανογιάννης, Γκίλας 3, Μόκκας, Μαρουλας 1, Σφηκάκης 1, Γδύσης, Απατζής, Γιανναράς, Καρακούρος Ν. 2, Παπαδάτος

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Αργύρης Θεοδωρόπουλος – Νίκος Καραμάνης): Χαϊδόπουλος, Γωνιωτάκης 1, Κόκκινος, Γαρδέρης 1, Μυλωνάς, Γιαννελλής, Κουρμελές, Τζεραΐσης, Δήμος 2, Αθυμαρίτης 2, Καραβασίλης, Κοντονής 2, Δραγωνάς, Μανδάλιος, Μαραβέλιας