Φορτσάρει για τελικό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Υδραϊκού με 17-6 και χρειάζεται μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος

Με χαρακτηριστική ευκολία οι Πειραιώτες πήραν την νίκη κόντρα στον Υδραϊκό με 17-6 στον πρώτο αγώνα της Β΄φάσης των πλέι οφ και, αν την ερχόμενη Πέμπτη κάνουν το 2-0 θα προκριθούν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η δεύτερη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη την Πέμπτη(17/5,15:30) στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή αποφασισμένος για την νίκη ξεφεύγοντας με 5-2 χάρις σε τρία τέρματα του Φουντούλη. Το ημίχρονο βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 8-3. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε με το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου να σημειώνει άλλα πέντε τέρματα για το 13-5.Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους εξασφαλίζοντας την νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 3-1, 5-2, 4-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 3, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης 1 , Γούνας 3, Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς, Χαλυβόπουλος

ΥΔΡΑΪΚΟΣ : Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος 2, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μπλάνης, Μπλάνης, Βιττέλας, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 3, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Σολεϊμανιπακ 1, Γραμματικός