Ο Θρύλος στους τελικούς για 22η σερί σεζόν!

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 απέναντι στον Εθνικό, καθώς τον συνέτριψε με το επιβλητικό σκορ 19-6. Προκρίθηκε για 22η σερί χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 19-6 τον Εθνικό στον Πειραιά και προκρίθηκε εύκολα με 2-0 νίκες στους τελικούς των πλέι οφ της Α1 πόλο των ανδρών. Η φετινή θα είναι η 22η διαδοχική παρουσία του Θρύλου στην τελική φάση του πρωταθλήματος!

Είναι χαρακτηριστικό πως από τη σεζόν 1993-94 μέχρι και τη φετινή, μόνο ΜΙΑ φορά δεν έχει συμμετάσχει στους τελικούς των πλέι οφ. Την αγωνιστική περίοδο 1996-97 όταν και η Βουλιαγμένη κατέκτησε τον τίτλο κερδίζοντας τη Χίο

Το ματς

Όσον αφορά το ματς, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο 4-0 με γκολ των Μυλωνάκη, Νικολαΐδη, Χαλυβόπουλου, Γούνα. Ο Παπαδόγκωνας μείωσε για τον Εθνικό σε 1-4 στον παίκτη παραπάνω 1.36 για το τέλος της περιόδου, με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 1-5 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα. Ο κόουτς Θοδωρής Βλάχος ζητούσε από τους παίκτες του πρες και σε αρκετές περιπτώσεις τους συνεχάρη για τον τρόπο που έπαιξαν στην άμυνα και τη διάθεση που έβγαζαν. Οι Νικολαΐδης, Γούνας σκόραραν για το 1-7 απέναντι σε έναν Εθνικό που το πάλεψε, δεν το παράτησε και μείωσε στην κόντρα με τον Λιαπάκη.

Επιθετικά ο Ολυμπιακός όπως και στον πρώτο αγώνα, έβαζε δυο παίκτες στα δυο μέτρα και ο Ομπράντοβιτς με υπέροχο γυριστό έκανε το 2-8 (2.35 για το τέλος του ημιχρόνου). Ο Θαλασσινός στην επόμενη επίθεση έγραψε το 3-8 με όμορφο τέρμα στον παίκτη παραπάνω όπου ο Εθνικός κυκλοφόρησε πολύ ωραία τη μπάλα. Ο Θρύλος απάντησε με Γούνα (περιφέρεια), Ομπράντοβιτς (παραπάνω) και η διαφορά πήγε στα επτά γκολ (10-3, 38 δευτερόλεπτα για το φινάλε του ημιχρόνου). Θυμίζουμε πως 10-3 ήταν το σκορ του πρώτου ημιτελικού στον Πειραιά το βράδυ της Τετάρτης!

Ο Σκουμπάκης με ωραίο σουτ από την περιφέρεια ανέβασε τη διαφορά στα οκτώ γκολ για πρώτη φορά στο ματς (11-3) ενώ ο Χανιώτης με ένα ακόμη υπέροχο γκολ έγραψε το 12-3 (4.15 για το τέλος της τρίτης περιόδου). Ο Γούνας με το τέταρτό του τέρμα στον αγώνα, πέτυχε το 13-3 σε μια φάση που ξεκίνησε από την πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού, την πάσα του Γαλανόπουλου στον Μπούσλιε και την ασίστ του Κροάτη αμυντικού. Οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτή την περίοδο έπαιξαν και άμυνα ζώνης με τον κόουτς Βλάχο να δοκιμάζει διάφορα πράγματα που έχει στο μυαλό του. Οι πρωταθλητές Ευρώπης σε αυτό το οκτάλεπτο πέτυχαν τρία γκολ, δεν δέχθηκαν κανένα ενώ είχαν κι ένα χαμένο πέναλτι με τον Γιάννη Φουντούλη. Στην ουσία απέκρουσε ο Σπηλιόπουλος.

Στην τελευταία περίοδο με πέναλτι του Γενηδουνιά, είχαμε το 14-3 αλλά ο Θαλασσινός αμέσως απάντησε (14-4). Οι πρώτοι σκόρερ Γούνας, Ομπράντοβιτς με δυο γρήγορα γκολ έκαναν το 16-4, 4.49 για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Φώσκολος με όμορφη προσπάθεια και γκολ από τη θέση του φουνταριστού σημείωσε το πέμπτο γκολ του Εθνικού στο ματς (16-5). Ακολούθησαν για τον Ολυμπιακό γκολ από τους Φουντούλη, Κάκαρη, Χαλυβόπουλο ενώ για τον Εθνικό σκόραρε ο Παπαδόγκωνας για να φτάσουμε στο τελικό 19-6.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 2-5, 0-3, 3-6.

Εθνικός: Παπαδόγκωνας 2, Λιαπάκης 1, Θαλασσινός 2, Φώσκολος 1.

Ολυμπιακός: Μυλωνάκης 1, Νικολαΐδης 2, Χαλυβόπουλος 1, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 3, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης 1.

Εκτός Πάβιτς, Μουρίκης, Δερβίσης

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τρεις βασικούς παίκτες του. Οι Μουρίκης, Δερβίσης έμειναν εκτός για να πάρουν ανάσες ενόψει της συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη (την Τετάρτη ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Βερόνα) ενώ ο Πάβιτς έκανε...χώρο για να αγωνιστούν οι Μπούσλιε, Ομπράντοβιτς αφού στην Ελλάδα έχουν δικαίωμα συμμετοχής μόνοι οι ξένοι.

Μάλιστα το τέρμα του πρωταθλητή Ευρώπης υπερασπίστηκε ο Στέφανος Γαλανόπουλος. Στον Εθνικό ξεκίνησε στο τέρμα ο έμπειρος Φίλιππος Καραμπέτσος αλλά μετά το τέλος της α’ περιόδου ζήτησε από τον κόουτς Φάνη Κουντουδιό να τον αντικαταστήσει και πέρασε στο ματς ο Σπηλιόπουλος.