Πρώτο βήμα για τον τελικό ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν με 10-3 τον Εθνικό και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα 10-3 τον Εθνικό και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ στην Α1 πόλο ανδρών. Οι πρωταθλητές Ευρώπης θέλουν ακόμη μια νίκη (την Παρασκευή στις 20.30 ο δεύτερος αγώνας) για να περάσουν στον τελικό.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Φώσκολο (4.37 για το τέλος της πρώτης περιόδου) αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιάννης Φουντούλης. Με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ισοφάρισε και στη συνέχεια στον παραπάνω έγραψε το 2-1. Τέλος με πέναλτι (αυτό το πήρε ο Μουρίκης), διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μπούσλιε να βρίσκει γκολ (4-1) για τον Ολυμπιακό που είχε κεφάτο τον Γιόζιπ Πάβιτς κάτω από τα δοκάρια και στην επίθεση τον Φουντούλη να σκοράρει ασταμάτητα. Ο Χιώτης περιφερειακός με δυο ακόμη γκολ ανέβασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (6-1), με τους πρωταθλητές Ευρώπης να παίζουν πολύ καλή άμυνα.

Ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο έπαιξε με τον Μανώλη Ζερδεβά αντί του Πάβιτς. Ο Αργυρόπουλος στα πρώτα δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου σκόραρε από την περιφέρεια, με τον έμπειρο τερματοφύλακα του Εθνικού Φίλιππο Καραμπέτσο να διαμαρτύρεται πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή. Ο Αργυρόπουλος ήταν και πάλι ο παίκτης που σκόραρε, 1.13 πριν από το τέλος της περιόδου με πετυχημένη προσπάθεια στον παίκτη παραπάνω (8-1).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Εθνικός μείωσε σε 8-2 με τον έμπειρο περιφερειακό Παπαδόγκωνα. Ήταν το πρώτο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων ύστερα από περίπου 22 λεπτά. Ο Μουρίκης 2.22 για το φινάλε του ματς διαμόρφωσε το 9-2 που δεν ήταν το τελικό σκορ αφού ο Κάκαρης 47’’ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έγραψε το 10-2 και στην επόμενη επίθεση ο Εθνικός με τον Καλαϊτζή μείωσε σε 10-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-0, 2-2.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φώσκολος (π/π., 4:37), 1-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:11), 2-1 Φουντούλης (π/π., 2:53), 3-1 Φουντούλης (πέναλτι, 2:01)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Μπούσλιε (μπάσιμο, 7:43), 5-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:44), 6-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 00:29)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 7:24), 8-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 1:13)

4ο οκτάλεπτο: 8-2 Παπαδόγκωνας (περιφέρεια, 7:01), 9-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:22),10-2 Κάκκαρης (π/π., 0:47), 10-3 Καλαϊτζής (π/π., 0:10)

Ολυμπιακός: Φουντούλης 5, Μπούσλιε 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης 1, Κάκαρης 1.

Εθνικός: Παπαδόγκωνας 1, Φώσκολος 1, Καλαϊτζής 1.

Στην εξέδρα ο Κουντουδιός

Ο προπονητής του Εθνικού Φάνης Κουντουδιός είδε το ματς από την εξέδρα. Ο έμπειρος κόουτς είχε αποβληθεί στο ματς της α’ φάσης των πλέι οφ με τον Υδραϊκό. Μόνο στο ημίχρονο πήγε στα κάγκελα και είπε δυο κουβέντες στους παίκτες του. Άλλωστε στον πάγκο ήταν ο συνεργάτης του Νίκος Βενετόπουλος. Στον Ολυμπιακό εκτός 15άδας έμειναν οι Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος.