Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 12-19: «Χείμαρρος» στο Σεράφειο ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Σεράφειο κολυμβητήριο, κερδίζοντας άνετα 19-12 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των ανδρών.

Με το μυαλό στην Μπαρτσελονέτα και τον εκτός έδρας αγώνα για το Champions League, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα στο Σεράφειο κολυμβητήριο τον Απόλλωνα Σμύρνης που έχει μπροστά του τη ρεβανς με την Τενερίφη για το Challenger Cup.

Αν και χωρίς τον τραυματία Φίλιπ Φιλίποβιτς, ο Ολυμπιακός έβγαλε καλά πράγματα στην επίθεση στον αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, ωστόσο το ματς της Τετάρτης στη Βαρκελώνη θα είναι φυσικά πιο δύσκολο.

Ο Ολυμπιακός επιθετικά ήταν πολύ καλός από την πρώτη περίοδο. Είχε σωστές επιλογές στον παίκτη παραπάνω, έβγαλε κόντρες, σκόραρε ενώ εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ.

Ο Απόλλων Σμύρνης από την πλευρά του προσπάθησε να μείνει μέσα στο ματς αλλά ο Νίκος Δεληγιάννης είχε παράπονα από την άμυνα. Τέσσερα τέρματα στην πρώτη περίοδο και πέντε στη δεύτερη δέχθηκε ο Απόλλων.

Ο νταμπλούχος από την αρχή ήταν μπροστά (0-2, 1-2, 1-3, 1-4, 2-4), με τον Απόλλωνα να θέλει να επιστρέψει στο δεύτερο οκτάλεπτο αλλά τον Ολυμπιακό να κρατά τη διαφορά στα 2-3 γκολ (2-5, 3-5, 3-6, 4-6, 4-7, 5-7, 5-8) και στο τέλος του ημιχρόνου να ξεφεύγει και με +4 (5-9).

Ο Γούβης με το…καλημέρα στο τρίτο οκτάλεπτο έγραψε και το 5-10 στο Σεράφειο, ο Μπογκντάνοβιτς αμέσως έκανε το 6-10 αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και η διαφορά πήγε στο +7 (6-13), με τον Νίκο Δεληγιάννη να καλεί και τάιμ άουτ και η περίοδος να κλείνει στο +7 για τους «ερυθρόλευκους» (7-14).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά και στο +9 τρεις φορές (8-17, 9-18, 10-19) σε ένα οκτάλεπτο με δέκα γκολ και τον Απόλλωνα να μειώνει προς το τέλος σε 12-19.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-5, 2-5, 5-5.

Απόλλων Σμύρνης: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος 1, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 2, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μύριλος, Τσιαβαλιάρης.

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης.