Ολυμπιακός: Φουλ για ρεκόρ ο Βαλμπουενά

Ο Ματιέ Βαλμπουενά κάνει τρομερά πράγματα με τη φανέλα του Ολυμπιακού και μάλιστα είναι έτοιμος να γράψει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

Δεύτερη νιότη διανύει ο Ματιέ Βαλμπουενά με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός άφησε πίσω του τους τραυματισμούς και με την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση αποδεικνύεται σημαντικός για την ομάδα του Πειραιά. Με τον Παναθηναϊκό ξεκλείδωσε την άμυνα των «πράσινων» και με μπαλιά… διαβήτη βρήκε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος σκόραρε για το 1-0, ενώ στη Λαμία πάλι βρήκε τον Μαροκινό για το 1-0 και ευστόχησε σε πέναλτι για να πετύχει το 3-0.

Ο Βαλμπουενά μετά το παιχνίδι της Λαμίας μετράει επτά γκολ και έντεκα ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις έχοντας παίξει σε είκοσι ματς. Ήδη τα νούμερα του είναι συγκλονιστικά αν αναλογιστούμε κιόλας ότι έχει χάσει ένα σημαντικό μέρος της σεζόν. Συγκεκριμένα από τις 6 Οκτωβρίου και μετά ο Ματιέ έπαιξε οκτώ λεπτά στη Ξάνθη, 45 λεπτά στη Νέα Σμύρνη, 66 λεπτά με τον ΠΑΟΚ, 19’ λεπτά στο Μόναχο και 16’ λεπτά στο Λονδίνο. Όλα αυτά πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» που έβγαλε ολόκληρο το παιχνίδι.

Η δεύτερη νιότη του Ματιέ

Έχοντας αφήσει πίσω τους τραυματισμούς ο Βαλμπουενά γύρισε σε εξίσου καλή κατάσταση με δύο ασίστ και ένα γκολ στα δύο ματς που έχει αγωνιστεί. Οι αριθμοί του δείχνουν πως είναι ικανός να κάνει ρεκόρ καριέρας στα 35 του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Και δεν είναι μικρό πράγμα να το πετύχει στον Ολυμπιακό ένας παίκτης που έχει κάνει πετύχει σπουδαία πράγματα στην ποδοσφαιρική του ζωή. Μπορεί να μοιάζει «τρελό» κάτι τέτοιο, αλλά είναι εφικτό και πολύ πιθανό να συμβεί. Η πιο παραγωγική του σεζόν ήταν στο 2011-2012 όταν με τη φανέλα της Μαρσέιγ σε 49 συμμετοχές είχε 9 γκολ και 16 ασίστ.

Η δεύτερη πιο παραγωγική του ήταν στο 2017-2018 όταν με τη Φενέρμπαχτσε είχε οκτώ γκολ και 16 ασίστ σε 40 συμμετοχές. Ήδη με τον Ολυμπιακό σε είκοσι συμμετοχές έχει επτά ασίστ και έντεκα γκολ, έχοντας χάσει αρκετά ματς και δείχνει ικανός να καταρρίψει τα προσωπικά του ρεκόρ. Δείτε παρακάτω αναλυτικά τι έχει κάνει στην καριέρα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και πόσο κοντά είναι να πετύχει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.