Ολυμπιακός: Να ξορκίσει την "κατάρα" του ΟΑΚΑ

Σε ρυθμούς ντέρμπι μπαίνει από σήμερα (12/3) ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρα από το εμπόδιο του Παναθηναϊκού, καλείται να ξεπεράσει και την "κατάρα" του ΟΑΚΑ. (videos)

Η νίκη είναι μονόδρομος για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι φιλοδοξούν να κλείσουν τη σεζόν με νίκες και φυσικά να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις για το εντός έδρας στραβοπάτημα (1-1) με την ομάδα του τριφυλλιού, στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Πέδρο Μαρτίνς καλείται να προετοιμάσει μια ομάδα, η οποία θα ξορκίσει τα "φαντάσματα" του Ολυμπιακού Σταδίου. Εκεί που ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια, έχει στραβοπατήσει με κάθε πιθανό τρόπο. Θυμηθείτε το παιχνίδι του πρώτου γύρου με την ΑΕΚ, όπου ο Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του μέχρι το 89ο λεπτό, όταν ο Μπακασέτας ισοφάρισε με κεφαλιά (1-1). Ακόμα και μετά την ισοφάριση, ο Γιάννης Φετφατζίδης είχε χάσει ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 1-2, σουτάροντας άουτ από "θέση - γκολ".

Ποιος μπορεί να ξεχάσει τα περσινά παιχνίδια στο ΟΑΚΑ... Στο πρωτάθλημα κέρδιζε την ΑΕΚ 2-0 μέχρι το 64ο λεπτό και η Ενωση γύρισε το παιχνίδι σε 3-2, ενώ στο Κύπελλο τον κέρδισε 2-1 αφήνοντάς τον εκτός συνέχειας Κυπέλλου.

Οδηγός του Ολυμπιακού για το κυριακάτικο (17/3) παιχνίδι, θα πρέπει να είναι το 2012. Τότε, που είχε κερδίσει και Παναθηναϊκό (μετά οι "πράσινοι" χρησιμοποιούσαν ως έδρα το "Απ. Νικολαϊδης") και ΑΕΚ.

Την Ένωση την είχε συντρίψει 4-0, με σκόρερ τους Αμπντούν, Μήτρογλου (2) και Φουστέρ (τελευταία του νίκη στο ΟΑΚΑ σε ματς πρωταθλήματος), ενώ στις 18 Μαρτίου 2012 ο Αμπντούν είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους στο αιώνιο ντέρμπι, το οποίο διεκόπη στο 83ο λεπτό - μετά από εισβολή των οπαδών του Παναθηναϊκού.

Μέσα σε όλα αυτά, σημειώστε ότι ο Ολυμπιακός "παίζει" και με την παράδοση απέναντι στον Παναθηναϊκό. Δεν έχει νίκη στα τελευταία 4 παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας (2 ισοπαλίες και 2 ήττες) με αντίπαλο την ομάδα του τριφυλλιού, την οποία έχει να κερδίσει ως φιλοξενούμενός της από τις 2 Νοεμβρίου του 2013 (0-1 στη Λεωφόρο με τον Μήτρογλου).