Οι φωνές του Βούκοβιτς

Ηγετική φυσιογνωμία ο Σέρβος στόπερ δεν σταμάτησε λεπτό να δίνει οδηγίες στους συμπαίκτες του στα πρώτα 45 λεπτά.

Ιδανικά εξελίχθηκε για τον Ολυμπιακό το πρώτο ημίχρονο με τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Πειραιά πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 2-0 υπέρ της χάρη στα γκολ των Ποντένσε, Γκερέρο. Οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς σοβαρά και παθιασμένα με αποτέλεσμα να μην αφήσουν στους Αγρινιώτες κανένα περιθώριο.

Ο Γιάγκος Βούκοβιτς, ωστόσο γι' ακόμα μία φορά απέδειξε πως είναι μία ηγετική φυσιογνωμία όχι για την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά γενικότερα για την ομάδα. Και δεν αναφερόμαστε στην ασίστ που πιστώθηκε στο γκολ του Γκερέρο, αλλά στη συμπεριφορά του σε όλο το ματς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σέρβος στόπερ ειδικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν σταμάτησε να φωνάζει στους χαφ. Ο Καμαρά ήταν αυτός που τα… άκουσε περισσότερο από τον Βούκοβιτς, ο οποίος του ζητούσε να γυρίζει για να παίρνει την πρώτη πάσα. Δεν σταμάτησε λεπτό ο "Βούκο" να κατευθύνει την άμυνα του και γενικότερα την ομάδα ακόμα κι όταν το σκορ είχε γίνει 2-0.