Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0: Ξανά, μετά τη σεζόν 2008-09, δίχως γκολ και τα δύο ντέρμπι «αιωνίων»!

Το 0-0, στη Λεωφόρο, μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού επανέλαβε το φαινόμενο της σεζόν 2008-09, όταν επίσης οι δύο «αιώνιοι» δεν είχαν σκοράρει και στα δύο ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος

Το δεύτερο 0-0, μετά από εκείνο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και στο «Απόστολος Νικολαϊδης», μεταξύ Παναθηναϊκού κι Ολυμπιακού, στην τρέχουσα σεζόν είχε ως αποτέλεσμα να θυμηθούμε την αγωνιστική περίοδο 2008-09.

Ο λόγος ότι και τότε οι δύο «αιώνιοι» είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι δίχως γκολ και στα δύο ματς της σεζόν!

Τότε, το ματς στο ΟΑΚΑ (έδρα του Παναθηναϊκού) στις 9 Νοεμβρίου του 2008 είχε τελειώσει με «λευκή» ισοπαλία, ενώ «άσφαιρες» ήταν οι δύο ομάδες και στο Ν. Φάληρο την 1η Μαρτίου του 2009.

Προπονητής του Ολυμπιακού εκείνη την περίοδο ήταν ο Ερνέστο Βαλβέρδε, ενώ του Παναθηναϊκού ο Χενκ Τεν Κάτε.

Έκτοτε, πλην των δύο 0-0 της φετινής περιόδου, είχαμε ακόμη μία λευκή ισοπαλία στις 5 Ιουλίου του 2020 για τα playoffs της Super League.