ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα: Αγώνας «φωτιά» στο Αλκαζάρ

Κομβικό παιχνίδι στο Αλκαζάρ για ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα. Σέντρα στις 17.15.

«Φωτιά» μπορεί να χαρακτηριστεί ο αγώνας της ΑΕΛ με τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, με πολύ μεγάλη σημασία κυρίως για τους γηπεδούχους, που μπορεί να μη βελτιώσουν την 13η θέση τους, ωστόσο καίγονται να πλησιάσουν σε απόσταση βολής τις υπόλοιπες ομάδες, μεταξύ των οποίων και τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ΑΕΛ

Ισοφαρίστηκε στο τέλος του αγώνα από τον ΠΑΟΚ και έχασε την ευκαιρία να κάνει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Έτσι παραμένει με τη μοναδική της στο πρωτάθλημα Super League Interwetten, που την πέτυχε στα Γιάννενα, εναντίον του σημερινού της αντίπαλου. Από τότε έχει πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες σε επτά παιχνίδια.

Αυτή είναι και η μοναδική νίκη στα τελευταία 16 για τη Super League.

Έχει δεχτεί γκολ στα 12 από τα 13 παιχνίδια της σεζόν, κρατώντας το «μηδέν» μόνο με τον Ατρόμητο.

Έχει πετύχει ένα μόνο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και οκτώ στο δεύτερο.

Η ΑΕΛ ακόμα δεν έχει καταφέρει να νικήσει στην έδρα της όπου έχει δώσει έξι παιχνίδια στη σεζόν, έχοντας τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη στην έδρα της.

Συνολικά δεν έχει νίκη στα οκτώ τελευταία στην έδρα της, με τρεις ήττες και πέντε ισοπαλίες, μετά τη νίκη της επί του Βόλου στις 22 Ιουνίου.

Έχει βάλει μόλις τρία γκολ στα οκτώ τελευταία. Και τα τρία γκολ τα έχει βάλει στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι πρώτοι σκόρερ: Πινακάς 6.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Μπέρτος 13, Νάγκι, Ηλιάδης, Σπαρβ, Φιλίπ, Πλατέλλας και Πινακάς 12.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

Η ομάδα της Ηπείρου έχασε από τον Απόλλωνα την Κυριακή και έχασε περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία. Έχει ένα βαθμό στα τρία τελευταία κα μόλις μια νίκη στα τελευταία οκτώ. Πήρε πέντε βαθμούς σε αυτά τα οκτώ, ενώ είχε οκτώ βαθμούς στα έξι πρώτα.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε με τον Απόλλωνα, αλλά για μια ακόμα φορά δεν κράτησε αποτέλεσμα. Έχει προηγηθεί σε δέκα παιχνίδια του, αλλά δεν νίκησε τα επτά από αυτά! Έχει χάσει 18 βαθμούς ως τώρα σε αγώνες που έχει προηγηθεί, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα.

Αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα του πρωταθλήματος, αφού έχει πετύχει 12 από τα 16 γκολ του στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα αμυντικά ακολουθεί τον κανόνα, αφού έχει δεχτεί 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 15 στο δεύτερο. Αν τα παιχνίδια τελείωναν στο πρώτο ημίχρονο θα ήταν πρώτος στη βαθμολογία.

Εκτός έδρας ο ΠΑΣ έχει χάσει τα τρία τελευταία, από ΠΑΟΚ, ΟΦΗ και Παναθηναϊκό, αφού είχε μια ήττα στα τέσσερα πρώτα του πρωταθλήματος. Μάλιστα έκανε διαδοχικές νίκες με Απόλλωνα και Ατρόμητο.

12.12.2020: Παναθηναϊκός - Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

21.12.2020: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-2

03.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων 1-3

11.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης

17.01.2021: Ολυμπιακός - Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

Οι πρώτοι σκόρερ: Παμλίδης 5, Ελευθεριάδης 4.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Χουτεσιώτης, Πέρσμαν και Παμλίδης 14.

Μεταξύ τους

Η ΑΕΛ επικράτησε στον πρώτο γύρο μέσα στα Γιάννενα, μένοντας αήττητη από τον ΠΑΣ για οκτώ επίσημα παιχνίδια, έξι από αυτά για το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΣ έχει να κάνει νίκη από τον Οκτώβρη του 2016, όταν επικράτησε με 4-0 στην έδρα του. Από τότε η ΑΕΚ έχει δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για το πρωτάθλημα, αλλά και δύο νίκες για το Κύπελλο.

Η ΑΕΛ έχει κερδίσει δύο από τα τρία τελευταία, αλλά είναι και τα μοναδικά από τα 10 τελευταία που κέρδισε.

Στη Λάρισα ο ΠΑΣ έχει νικήσει μια μόνο φορά, στην πρώτη του επίσκεψη εκεί για την κατηγορία. Στις 9 Μαρτίου 1975, όταν και επικράτησε με 2-0 (12’ σουτ Άλβαρες, 68’ σουτ Γκλασμάν).

Σε εκείνο το παιχνίδι η ΑΕΛ ήταν χωρίς προπονητή καθώς είχε φύγει ο Νταν Γεωργιάδης και τη σύνθεση την έφτιαξαν παίκτες και διοίκηση.

Από τότε ο ΠΑΣ σε 13 επισκέψεις πήρε πέντε ισοπαλίες και έχασε οκτώ φορές.

Στα χρόνια της Super League έχασε το τελευταίο, αφού είχε φύγει με τρεις διαδοχικές ισοπαλίες.

04.10.2020: ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΛ 1-2

(61’ σουτ Λεό – 66’ κεφαλιά Πινακάς, 85’ κεφαλιά Πινακάς. Στο 55’ 2η κίτρινη Λώλης του ΠΑΣ)