Super League 2: Ο Μακεδονικός κέρδισε στον Βόλο την Νίκη (1-2)

Ο ποιοτικός Μακεδονικός έβαλε φρένο στη Νίκη Βόλου που προερχόταν απόπέντε σερί τρίποντα, καθώς την κέρδισε εκτός έδρας στη Νεάπολη (1-2).

Ο ποιοτικός Μακεδονικός έκανε τη ζημιά και στη Νίκη Βόλου την οποία κέρδισε εκτός έδρας με 2-1 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βόρειου ομίλου της Super League 2, με 13 βαθμούς. Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο οπότε πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (30' Ζαφειράκης, 42' Αναστασίου αυτογκόλ).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Δημήτρη Εκλευθερόπουλου ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό, κατέγραψε συνολικά 23 τελικές προσπάθειες στο ενεργητικό της, αλλά σκόραρε μόνο μία φορά στο 89' με τον Κάσσο. Έτσι, μπήκε τέλος στο σούπερ σερί πέντε νικών και παραμένει στην τρίτη θέση με 15 βαθμούς.

Αμφίρροπες αναμετρήσεις που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες έλαβαν χώρα στο πρόgραμμα της Κυριακής (19/11) στη Super League 2. Στον νότιο όμιλο, η Athens Kallithea επικράτησε στο ντέρμπι της Νεάπολης του Ιωνικού (0-1), ενώ η πρωτοπόρος ομάδα των Χανίων υποχρεώθηκε σε ισοπαλία στο Ηράκλειο από τον Γιούχτα (0-0). Σπουδαίο διπλό πήρε ο Διαγόρας Ρόδου στην Καλαμάτα (1-2), ενώ στη Λευκάδα αναδείχθηκαν ισόπαλοι ο Τηλυκράτης με την Παναχαϊκή (2-2).

Στον βορρά, ο Λεβαδειακός υπέστη την πρώτη ήττα στη σεζόν στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση (2-0), ενώ ο Ηρακλής πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στη Χαλάστρα (3-1 τον γηπεδούχο Καμπανιακό). Στο Πολύκαστρο του Κιλκίς, ο Αιολικός επικράτησε του τυπικά γηπεδούχου Απόλλωνα Πόντου (0-1).

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (10η αγωνιστική)
Κυριακή 19 Νοεμβρίου
Καμπανιακός – Ηρακλής 1-3 (16′ Ταΐρης – 21′ Εμπό, 65′ Σίλβα, 80′ Κούστα)
Απόλλων Πόντου – Αιολικός 0-1 (56′ Σρνιτς)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Λεβαδειακός 2-0 (5′ Κονίλιο, 56′ αυτογκόλ Πίρινεν)
Δευτέρα 20 Νοεμβρίου
Νίκη Βόλου – Μακεδονικός 1-2 (89′ Κάσσος-30′ Ζαφειράκης, 42′ αυτογκόλ Αναστασίου)
Ρεπό: ΑΕΛ
*** Δεν ορίστηκε ο αγώνας ΠΑΟΚ Β’ - Αλμωπός Αριδαίας
*** Ο αγώνας ανάμεσα στην ΑΕΚ Β’ και την Κοζάνη αναβάλλεται λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ Β’ σε αγώνες ελληνικών εθνικών ομάδων.

Αιγάλεω – Ολυμπιακός Β’ 0-0
Καλαμάτα – Διαγόρας 1-2 (79′ Τάτος-59′ Μανιάς, 61′ Λεσάι)
Γιούχτας – Χανιά 0-0
Τηλυκράτης – Παναχαϊκή 2-2 (27′, 78′ Κόκκορης-61′, 85′ Πατρινός)
Ιωνικός – Καλλιθέα 0-1 (38′ Τσιντώνης)
*** Ο αγώνας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό Β’ και την Ηλιούπολη αναβάλλεται λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού Β’ σε αγώνες ελληνικών εθνικών ομάδων.