Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα-Αυστραλία 1-2: Ένα βήμα μακριά από το Κατάρ!

Η Αυστραλία νίκησε με 2-1 τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και βρίσκεται 90 λεπτά μακριά από το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ! Την άλλη Δευτέρα (13/6) ο "τελικός" με το Περού.

Ένα βήμα μακριά από το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ βρίσκεται η Αυστραλία, καθώς επικράτησε με 2-1 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων στον τελικό των προκριματικών Ασίας και Ωκεάνιας!

Οι Αυστραλοί άνοιξαν το σκορ στο 53’ με τον Ίρβιν έπειτα από ασίστ του Μπόουλ ενώ οι Άραβες ισοφάρισαν με τον Κανέντο τέσσερα λεπτά αργότερα μετά την ασίστ του Αμπντουλάχ.

Το "χρυσό" γκολ για την Αυστραλία πέτυχε ο Χρούστιτς στο 84' και πλέον τα "καγκουρό" στρέφουν το βλέμμα τους στον "τελικό" της επόμενης Δευτέρας (13/6) απέναντι στο Περού.

Ο νικητής του ζευγαριού θα βρεθεί στον τέταρτο όμιλο του Μουντιάλ πλάι σε Γαλλία, Δανία και Τυνησία.

ΗΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΕΜΙΡΑΤΑ: Εϊσα, Μουμπάρακ, Ομάρ Αλ Ατάς, Αμπάς, Αλντχανχάνι, Σαλμέν, Σαλμίν, Ραμαντάν, Αμπντουλάχ, Κανέντο, Μακμπούτ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράϊαν, Ρόουλς, Ράϊτ, Μπέχικ, Άτκινσον, Μόου, Ίρβιν, Μπόουλ, Γκούντγουιν, Χρούστιτς, Λέκι