Ισλανδία-Κροατία 1-2: Φουσκωμένες ρεζέρβες

Η Κροατία δεν χαρίστηκε στην Ισλανδία, τη νίκησε με 2-1 και την έστειλε πίσω στο νησί της.

Ο Ζλάτκο Ντάλιτς χρησιμοποίησε πολλές ρεζέρβες καθώς η Κροατία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση (και εν πολλοίς την πρωτιά στον όμιλο). Άφησε μόνο τους Μόντριτς - Πέρισιτς αλλά αυτοί ήταν αρκετοί...

Οι Ισλανδοί απείλησαν τρεις φορές στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους αλλά ο Λόβρε Κάλινιτς ήταν σε ετοιμότητα στα σουτ των Μπιάρνασον, Χάλφρεντσον.

Στην επανάληψη οι Κροάτες έδειξαν εξ αρχής τα δόντια τους. Ο Μίλαν Μπαντέλ σημάδεψε στο 50' το δοκάρι του Χάνες Χάλντορσον και δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ, με βολέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.

Οι Ισλανδοί, μη έχοντας τίποτα να χάσουν βγήκαν μπροστά, έκαναν φάσεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τελικά στο 76΄ με πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον (χέρι του Ντέγιαν Λόβρεν)

Όμως ο Ιβάν Πέρισιτς είχε τον τελευταίο λόγο, σκοράροντας στο 90ο λεπτό και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.