ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0: Φτηνά τη γλύτωσε (highlights)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ομάδα… πρώτης κατηγορίας ο ΠΑΣ έπαιξε στα ίσια τον Παναθηναϊκό και πήρε σπουδαία νίκη στους Ζωσιμάδες (1-0). Ο Άγιαξ της Ηπείρου ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε το γκολ που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους οκτώ του κυπέλλου, χάρη σε πλασέ του μόνιμου σκόρερ του, Γιώργου Παμλίδη, στο 27’.

Το πέναλτι που ζήτησε ο Παναθηναϊκός στα Γιάννινα (vid)

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η άμυνα του ΠΑΣ κράτησε καθαρή εστία για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι. Μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πάρει ευρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις 29 Ιανουαρίου.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Ξύδας (85' Λιάσος), Καρτάλης (74' Νάουμετς), Παμλίδης, Κριζμάν (68' Λεό).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης (29' Κουρμπέλης), Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νούνες, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μπεκ (46' Περέα), Καμπετσής.

Τα highlights της αναμέτρησης:

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός: Το γκολ του Παμλίδη που εξέθεσε την πράσινη άμυνα (vid)