Κύπελλο Ελλάδας: Διπλά και προκρίσεις για Καλλιθέα, Αιγάλεω και Λεβαδειακό. Στα πέναλτι ο Αχαρναϊκός

Η Καλλιθέα θριάμβευσε εκτός έδρας επί του Ιωνικού (0-3), το Αιγάλεω επί του Μακεδονικού (0-4), ο Λεβαδειακός στην παράταση της Ηλιούπολης (1-2) και προκρίθηκαν στον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας. Στα πέναλτι ο Αχαρναϊκός απέκλεισε την Παναχαϊκή.

Η Καλλιθέα και το Αιγάλεω θριάμβευσαν στις εκτός έδρας αποστολές που πραγματοποίησαν στην τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Η Καλλιθέα πήρε το ντέρμπι του Λεκανοπεδίου στη Νίκαια, επικρατώντας με 3-0 του Ιωνικού. Το Αιγάλεω με σπουδαία εμφάνιση κυριάρχησε στη Νέα Ευκαρπία Θεσσαλονίκης του Μακεδονικού με 4-0 και με τη σειρά του πέρασε πανηγυρικά στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Λεβαδειακός πήρε πιο δύσκολη, αλλά εξίσου σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην παράταση επί της Ηλιούπολης (1-2). Ο Αχαρναϊκός με τη βαριά φανέλα, αν και συμμετέχει στην Α’ κατηγορία ΕΠΣΑΝΑ, απέκλεισε στα πέναλτι (3-2) την ανέτοιμη Παναχαϊκή της Super League 2.

Δεν ολοκληρώθηκε το ματς του Πανθρακικού με τον Εθνικό στην Κομοτηνή, εξαιτίας σύρραξης των παικτών των δύο ομάδων αι τραυματισμό του ποδοσφαιριστή του Εθνικού που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Αναβλήθηκε η αναμέτρηση της Κοζάνης με τον Ηρακλή, εξαιτίας ακαταλληλότητας του γηπέδου των «ερυθρόλευκων».

Τα αποτελέσματα του τρίτου γύρου
Τετάρτη (13/9)
Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρούπολη 3-0 (8', 36' πεν, 57' Κατσαμάγκας)
Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4 (28', 69' Νταβιώτης, 72' Ζυγκερίδης, 94' Μαραθωνίτης)
ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1
Ιωνικός - Καλλιθέα 0-3 (14', 60' Λουκίνας, 19' Ματίγια)
Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (37' Φράγκος - 9' Πολυχρόνης, 60' Ροβίθης, 66' Κίσσας)
Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 1-2 παράταση (112’Μάντιτς – 92’ Κουιρουκίδης, 118’ Νίκας πέναλτι)
Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 3-2 πέναλτι (0-0 ματς και παράταση)
Παναργειακός - ΠΑΟ Βάρδας 2-4 πέναλτι (1-1, 60’ Πρίκας – 43’ Μπίσα)
Πανθρακικός - Εθνικός ΔΙΑΚΟΠΗ (στο 44’ το σκορ ήταν 0-1 με γκολ του Αντωνίου στο 29’)

Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου
*Χωρίς αγώνα προκρίθηκαν στην τέταρτη φάση οι Διαγόρας Ρόδου, Αστέρας Καισαριανής, Πιερικός, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα, ΑΕΛ