Κύπελλο Ελλάδας: Διπλό ο Εθνικός, εξάρα ο Πανθρακικός, στα πέναλτι ο Αχαρναϊκός

Ο Εθνικός νίκησε στην Ρόδο τον Ιάλυσο (0-2), η Ζάκυνθος στην Μεσσήνη τον Πάμισο (0-1), ενώ ο Πανθρακικός συνέτριψε τον Θησέα Αγριάς (6-0), στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Αχαρναϊκός πέρασε στα πέναλτι από την Νέα Αρτάκη. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων του δεύτερου γύρου.

Με ομάδες που αναδείχθηκαν πέρσι κυπελλούχοι των τοπικών ενώσεων διεξήχθη η δεύτερη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Από τον επόμενο γύρο θα μπουν στην δράση και οι σύλλογοι της Super League 2. Στα ματς της Κυριακής, ξεχωρίζουν η εκτός έδρας νίκη του Εθνικού επί του Ιάλυσου Ρόδου (0-2), ο θρίαμβος του Πανθρακικύ επί του Θησέα Αγριάς (6-0) και το διπλό της Ζακύνθου στην Μεσσήνη επί του Πάμισου (0-1).

Αξίζει να σημειωθεί πως από τις 11 αναμετρήσεις οι πέντε οδηγήθηκαν στην παράταση και οι τρεις στα πέναλτι και σε όλες αυτές τις περιπτώσεις επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι. Προκρίθηκε χωρίς αγώνα στον τρίτο γύρο η Αλεξανδρούπολη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου γύρου του κυπέλλου Ελλάδας:

ΠΑΟ Βάρδας – Πανγυθεατικός 3-0 (34' - 50' Μπίσα, 90' Δηλαβέρης)
Μικρασιατικός – ΑΕ Μυκόνου 2-1 (22' Γεραγωτέλλης, 42' Σαπαλίδης - 34' Μουρίκι)
Πάμισος Μεσσήνης – Ζάκυνθος 0-1 (27' Σούρμπης)
Ιάλυσος Ρόδου – Εθνικός 0-2 (70' Μακρυγιάννης, 82' Γεωργούσης)
Αστέρας Σταυρού – Ατρόμητος Παλαμά 2-1 (41'-70' Αλεξίου - 31' Αναγνώπουλος)
Πανθρακικός – Θησέας Αγριάς 6-0 (6' Ιβάν Σίλβα, 32', 62' , 69' Βάσκος, 77' Ρουμπιές, 93' Γκουτσίδης)
Αστέρας Πετριτή – ΑΟ Χανιώτης 2-3 παράταση (27' Μεντής, 120' Γεωργακόπουλος - 88' Κουτσικοβαγγέλης, 99', 105' Φουέντες)
Βύρων Καβάλας – Πιερικός 0-2 παράταση (100' Κυπαρίσσης, 119' Κατσαβάκης)
Αναγέννηση Άρτας – Απόλλων Παραλιμνίου 1-1, 8-9 πέναλτι (39' Πάνος - 62' Καρυοφύλλης)
Νέα Αρτάκη – Αχαρναϊκός 0-0, 4-5 πέναλτι
ΑΟ Υπάτου – Παναργειακός 1-1, 3-4 πέναλτι (19' Αλμπάνης - 17' Ροντρίγκες)