Ολυμπιακός Β'-Καλαμάτα 0-2: Πέρασε από τον Ρέντη με Πασά

Με δύο γκολ του Γιάννη Πασά η Καλαμάτα πέρασε από τον Ρέντη επικρατώντας με 2-0 του Ολυμπιακού Β' για τη 2η αγωνιστική της Β' Εθνικής. Πήραν χρόνο Κασάμι, Λάιντνερ, είδε το ματς ο Μίτσελ.

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού Β΄ στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλαμάτα πέρασε από τον Ρέντη με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Γιάννη Πασά (το δεύτερο με πέναλτι). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν τις δύσκολες στιγμές από τις ευκαιρίες των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη έδειξαν κυνισμό και έφτασαν στο πολύτιμο τρίποντο (το δεύτερό τους) για τη δεύτερη αγωνιστική της Football League.

Στο 15’ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη ευκαιρία με τον Νταμπό, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησαν με άστοχο σουτ του Λιάτσου. Πολύ μεγάλη ευκαιρία είχε ο Κωστή στο 20’ με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Η Καλαμάτα είχε την πρώτη φάση με τον Ρόβα στο 36’, με το σουτ να φεύγει πάνω από την εστία, ενώ είχε φάση και στο 36’ με τον Μπόρζες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ταΐρης έκανε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Καλογερόπουλου μετά από σέντρα του Κωστή.

H Καλαμάτα βρήκε το γκολ στο 50’ μετά από κλέψιμο του Άλβες και μπαλιά στην περιοχή, ο Νίκας δεν έδιωξε σωστά και ο Γιάννης Πασάς με σουτ έγραψε το 0-1. Ένα γκολ που επηρέασε τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου να ελέγχει το ματς. Ενώ ο Γιάννης Οκκάς προσπάθησε με αλλαγές να φρεσκάρει τους «ερυθρόλευκους». Στο 67’ ο Κωστή αστόχησε από πλάγια στην περιοχή, ενώ προσπάθειες του Μπα δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο 85' ο Γιάννης Πασάς έκανε το 0-2 με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Αρναρέλλης σε ανατροπή του από τον Καλογερόπουλο. Ευκαιρίες για να μειώσει είχε ο Μπα στις καθυστερήσεις, πρώτα δεν βρήκε την μπάλα στο άδειο τέρμα και στη συνέχεια νικήθηκε στο σουτ από τον Ταΐρη.

Διαιτητής ήταν ο Τζαμουτζαντώνης από την Χίο. Κίτρινη είδαν Μπόρζες, Μπενίτες, Ματέους, Καραγκούνης, Αναστασόπουλος, Βοΐλης, Καλογερόπουλος, Ασίγκμπα, Νταμπό

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Μίτσελ μαζί με τους συνεργάτες του και τον Ζοσέ Ανιγκό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Νίκας, Νίκολιτς, Λάιντνερ (89' Αποτολόπουλος), Κινκούε, Καλογερόπουλος, Κασάμι (62’ Σαπουντζής), Λιάτσος (77’ Συρμής), Νταμπό, Κωστή (88' Ιμπαγάσα), Καράκουτης (62’ Αλγκασίμ Μπα), Βοΐλης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μαβιγκά (70’ Ασίγκμπα), Λουπάνο, Παπατόλιος, Ματέους (57’ Καραγκούνης), Μπενίτες (57΄Αναστασόπουλος), Μπόρζες (80’ Αρναρέλλης), Βασιλόγιαννης (70’ Μπακαγιόκο), Ρόβας, Πασσάς