Europa League (upd): Πρόκριση για ΑΕΚ και Απόλλων Λεμεσού (Όλα τα αποτελέσματα 18/7)

ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού πέρασαν τα «εμπόδια» των Πέτροκουμπ και Ζαλγκίρις αντίστοιχα και προκρίθηκαν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League (όλα τα αποτελέσματα)

Europa League (upd): Πρόκριση για ΑΕΚ και Απόλλων Λεμεσού (Όλα τα αποτελέσματα 18/7)

Την είσοδό τους στον δύο προκριματικό γύρο του Europa League «σφράγισαν» Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας.

Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε με το ευρύ 4-0 στην Κύπρο την λιθουανική Ζαλγκίρις στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς και πήρε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, ενώ η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 την Πέτροκουμπ στην Μολδαβία.

Στα υπόλοιπα ματς που ξεχώρισαν από το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς του πρώτου προκριματικού γύρου, η Νέφτσι από το Αζερμπαϊτζάν με δύο γκολ του Βαγγέλη Πλατέλλα επιβλήθηκε 3-0 της Σπεράντα Νισπορένι, ενώ η Ορνταμπασί από το Καζακστάν επικράτησε 2-0 της Τορπέδο Κουταΐσι από την Γεωργία.

Μάλιστα, το δεύτερο γκολ της Ορνταμπασί πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Ζιγκί Μπαντιμπανγκά που στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στη χώρα μας σε Εργοτέλη και Αστέρα Τρίπολης.

Το προφίλ των ρεβάνς του 1ου προκριματικού γύρου του Εuropa League

ΤΡΙΤΗ (16/07)

Μπανάντς (Αρμενία) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία) (0-3) 0-5

Κι Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε) - Ριτεριάι (Λιθουανία) (1-1) 0-0

Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο) - ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) (0-4) 0-0

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ (17/07)

Τσιχούρα Σάτσχερε (Γεωργία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) (2-1) 2-1.

ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (18/07)

Τόμπολ (Καζακστάν) - Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) (0-0) 1-1: 22’ (αυτ.) Μεντούρ – 59’ (πέν.) Αρσλάν.

Καϊράτ (Καζακστάν) - Σιρόκι Μπρίγιεκ (Βοσνία/Ερζ.) (2-1) 2-1: 91’ Οράσοφ, 93’ Κουάτ – 90’ (πέν.) Μπάγκαριτς.

Σκόπια (Βόρειος Μακεδονία) - Αλασκέρτ (Αρμενία) (1-3) 0-3: 21’ Νενάντοβιτς, 68’ Γκαλβάο, 74’ Βοσκανιάν.

Τέουτα (Αλβανία) - Βέντσπιλς (Λετονία) (0-3) 1-0: 48’ Καλάκου.

Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) - Μπρόντμπι (Δανία) (1-4) 2-0: 52’ Μαρκουλά, 56’ Βάλενσιτς.

Κραϊόβα (Ρουμανία) - Σαμπάιλ (Αζερμπαϊτζάν) (3-2) 3-2: 28’ Μπαρμπούτ, 53’ Βαταγέλου, 90’ Φορτές – 67’ Ραμαζάνοφ, 69’ Ντουβέντρου.

Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) - Στιάρναν (Ισλανδία) (1-2) 2-1 κ.δ., 3-2 στην παρ.: 16’ και 89’ Όσιποφ, 105’ (πέν.) Κρούγκλοφ – 25’ Ράγκναρσον, 120’ Γκούντιονσον.

Ρίγας (Λετονία) - Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) (3-2) 0-2: 45’ Τσεκίτσι, 90’ Μενάλο.

Ροβανιέμι (Φινλανδία) - Αμπερντίν (Σκωτία) (1-2) 1-2: 2’ Καντά – 26’ (πέν.) Κόσγκροουβ, 90’ Φέργκιουσον.

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) - Λιεπάχα (Λετονία) (1-1) 1-2: 90’ Ρέλκεβιτς – 10’ Σπατάρου, 70’ Ντοντό.

Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) - Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) (2-0) 2-0: 33’ Μαριάνι, 90’ Άλαρ.

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ζαλγκίρις (Λιθουανία) (2-0) 4-0: 5’, 43’ και 60’ Ζελάγια, 83’ Σαλάι.

Πέτροκουμπ (Μολδαβία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) (0-1) 0-1: 90’ Ασούμπρε.

Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) (0-2) 1-2: 47’ Μπόλοχαν – 4’ Ντουμίτρου, 42’ Οαϊντά.

Βαντούζ (Λιχτενστάιν) - Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) (0-0) 2-1: 57’ Κουλιμπαλί, 79’ Σβίτσερ – 90’ Γκουνλάουγκσον.

Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) - Κλίφτονβιλ (Βόρειος Ιρλανδία) (1-0) 5-1: 5’ και 68’ Βέρντε, 36’ Σαμουέλσεν, 45’ Κονέ, 52’ Λεϊτέ – 17’ ΜακΜέναμιν.

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Σπεράντα Νισπορένι (Μολδαβία) (3-0) 6-0: 18’ και 40’ Πλατέλας, 24’ (πέν.) Μακμούτοφ, 42’ Ντάριο, 67’ Μοντρόουζ, 78’ Ζουλφουγκαρλί.

Τορπέδο Κουταΐσι (Γεωργία) - Ορνταμπασί (Καζακστάν) (0-1) 0-2: 81’ Μεχάνοβιτς, 90’ Μπαντιμπανγκά.

Ζαλγκίρις Βόλνιους (Λιθουανία) - Χόνβεντ (Ουγγαρία) (1-3) 1-1: 18’ Αντάλ – 62’ Καμπέρ.

Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζ.) - Ακαντέμια Πάντεφ (Βόρειος Μακεδονία) (3-0) 3-0: 50’ Μάντιτς, 79’ Γκοβεντάριτσα, 90’ Γκοϊκοβιτς.

Κρακόβια (Πολωνία) - Ντούναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία) (1-1) 1-1 κ.δ., 1-2 στην παρ.: 2’ Λόπες – 47’ Ρονάν, 94’ Ραμίρες.

Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο) - Κορκ (ΕΙΡΕ) (2-0) 1-2: 68’ Μπαχ – 3’ Μπάκλεϊ, 47’ ΜακΚάρθι.

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Λάτσι (Αλβανία) (1-1) 1-0: 69’ Σαμπάγκ.

Ενγκορντάνι (Ανδόρα) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) (0-6) 0-1: 81’ Μέντιουμπ.

Β36 (Νησιά Φερόε) - Κρουσέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία) (0-2) 2-3: 37’ Σαμουέλσεν, 51’ Τσιέσλεβιτς – 3’ Φόρσιθ, 28’ και 68’ Χίτλεϊ.

Φέχερβαρ (Ουγγαρία) - Ζέτα (Μαυροβούνιο) (5-1) 0-0

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) (2-0) 1-3: 7’ Ζράντι – 57’ Τζέφερσον, 69’ και 90’ Κονέ.

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Σαχτιόρ Σαλιχόρσκ (Λευκορωσία) (0-1) 0-1: 64’ Τατάρκοφ.

Νόρκεπινγκ (Σουηδία) - Σεν Πάτρικς (ΕΙΡΕ) (2-0) 2-1: 36’ Λάρσον, 85’ Χόλμπεργκ – 72’ Κλίφορντ.

Κουκέσι (Αλβανία) - Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) (0-3) 1-1: 17’ Εθεμί – 58’ Σατμάρι.

Μούρα (Σλοβενία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) (0-2) 2-3: 6’ Μπομπίσανετς, 81’ Σπορν – 31’ Αουάντ, 35’ και 76’ Ασκεναζί.

Βιτέμπσκ (Λευκορωσία) - Κουόπιο (Φινλανδία) (0-2) 1-1: 27’ Σταργκορόντσκι – 53’ Ντιαλό.

Σκούπι (Βόρειος Μακεδονία) - Πιούνικ (Αρμενία) (3-3) 1-2: 82’ Γιούρινα – 7’ Γεντιγκαριάν, 31’ Σιμονιάν.

Μπαλιμένα (Βόρειος Ιρλανδία) - Μάλμε (Σουηδία) (0-7) 0-4: 27’ Σαφάρι, 52’ Μολίνς, 68’ Ράκιπ, 79’ (πέν.) Γκαλ.

Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) - Νάρβα Τρανς (Εσθονία) (2-0) 4-1: 2’ Βούτσιτς, 49’ Μπάκιτς, 56’ Πέροβιτς, 78’ Ζαρούμπιτσα – 39’ Γκολόβλιοβ.

Ντομζάλε (Σλοβενία) - Μπαλζάν (Μάλτα) (4-3) 1-0: 21’ Βουκ.

Κιλμάρνοκ (Σκωτία) - Κόναχ'ς Κουάι Νόμαντς (Ουαλία) (2-1) 0-2: 50’ Μόρις, 80’ (πέν.) Γουάιλντ.

Ραντνίτσκι (Σερβία) - Φλόρα (Εσθονία) (0-2) 2-2: 68’ Μιχαΐλοβιτς, 84’ Κούμιτς – 80’ Πουργκ, 90’ Λέπικ.

Ρέιντζερς (Σκωτία) - Σεν Τζόσεφ (Γιβραλτάρ) (4-0) 6-0: 3’ Αριμπό, 45’, 57’ και 66’ Μορέλος, 77’ και 86’ Ντεφόε.

ΚΡ (Ισλανδία) - Μόλντε (Νορβηγία) (1-7) 0-0

Λέγκια (Πολωνία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) (0-0) 3-0: 7’ και 60’ Καρλίτος, 13’ Νοβίκοβας.

Σάμροκ Ρόβερς (ΕΙΡΕ) - Μπραν (Νορβηγία) (2-2) 2-1: 76’ Μπιρν, 87’ Ο’ Νιλ – 57’ Μπαμπά.

Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ραντνίκ Μπιγιελίνα (Βοσνία/Ερζ.) (0-2) 2-0 κ.δ., 3-2 στα πέν.: 10’ Σόμπτσικ, 87’ Μιχάλεκ.

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας