Europa League: Στους «16» Μίλαν και Μπενφίκα

Η Μίλαν ηττήθηκε 3-2 από τη Ρεν στη Γαλλία, αλλά προκρίθηκε στους «16» του Europa League χάρη στο 3-0 του πρώτου ματς στο Μιλάνο.Στην επόμενη φάση και η Μπενφίκα. Στην παράταση η Φράιμπουργκ απέκλεισε την Λανς και η Καραμπάγκ την Μπράγκα.

Η Μίλαν «σφράγισε» την πρόκρισή της στους «16» του Europa League. Οι «ροσονέρι» αν και ηττήθηκαν με 3-2 από τη Ρεν στη Γαλλία στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, ήταν αυτοί που πέρασαν στην επόμενη φάση του θεσμού χάρη στη νίκη τους με 3-0 από το πρώτο παιχνίδι στο Μιλάνο.

Για τη Ρεν ο Μπουριζό πέτυχε χατ-τρικ στη Γαλλία, αλλά δεν ήταν αρκετό, αφού τα γκολ των Γιόβιτς (22’) και Λεάο (58’) έστειλαν οριστικά τη Μίλαν στην αυριανή (23/2) κλήρωση για τους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Εκεί θα βρίσκεται και η Μπενφίκα. Οι «αετοί» έμειναν στο 0-0 στη Γαλλία κόντρα στην Τουλούζ, αλλά πέρασαν στην επόμενη φάση χάρη στη νίκη τους με 2-1 στον πρώτο αγώνα στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας.

Πέραν αυτών, η Φράιμπουργκ έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα της κόντρα στη Λανς και πήρε την πρόκριση με σκορ 3-2.

Έπειτα από το 0-0 του πρώτου αγώνα, η Λανς βρέθηκε στη ρεβάνς να προηγείται 0-2 στη Γερμανία της Φράιμπουργκ, αλλά η τελευταία όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση και πήγε το ματς στην παράταση, αλλά πέτυχε τελικά και την ανατροπή (3-2) με «χρυσό» σκόρερ τον Γκρεγκόριτς στο 99’.

Στην παράταση απέκλεισε και η Καραμπάγκ την Μπράγκα με συνολικό σκορ 6-5 (σ. 4-2 το πρώτο παιχνίδι).

Το πρόγραμμα των πλέι οφ (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων)