Ολυμπιακός: Με Γκενκ στο Europa League!

Η Γκενκ θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο γ΄προκριματικό του Europa League (10 και 17/8) ! Αποκλείστηκε από το Champions League από την τρομερή Σερβέτ στα πέναλτι. (1-4, κανονική διάρκεια και παράταση 2-2)

Το πρώτο ματς στο Γ. Καραϊσκάκης στις 10 Αυγούστου και η ρεβάνς στο Βέλγιο στις 17 Αυγούστου.

To πρώτο παιχνίδι στην Ελβετία είχε λήξει 1-1 και η Γκενκ ήταν το απόλυτο φαβορί.

Έγινε ακόμη μεγαλύτερο όταν αποβλήθηκε μόλις στο 3' ο Κριβελί της Σερβέτ και οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Τρεζόρ στο 28' με πέναλτι.

Η Σερβέτ ισοφάρισε στο 36' με τον Κονιάτ, αλλά η Γκενκ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Αροκοντάρε στο 51'

Όμως οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν στο 63' με τον Μπεντιά και κράτησαν μέχρι και το τέλος της παράτασης.

Στα πέναλτι ευστόχησαν και στα τέσσερα, η Γκενκ έχασε δύο με τον Χροσόβκσι και τον Αροκοντάρε με συνέπεια να αποκλειστεί από το Champions League και να βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού στο Europa League!