Europa League: Για την πρώτη νίκη ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Αναμετρήσεις που σε αρκετές περιπτώσεις, ενδέχεται να αποδειχθούν καθοριστικές για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής, με την οποία συνεχίζεται (29/10) το Europa League.

Europa League: Για την πρώτη νίκη ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Σ΄ αυτήν την κατηγορία, ανήκουν και οι αγώνες της ΑΕΚ, που φιλοξενεί την Λέστερ, αλλά και του ΠΑΟΚ, που δοκιμάζεται στην Ισπανία με αντίπαλο την Γρανάδα.

ΓΡΑΝΑΔΑ - ΠΑΟΚ

Η «νεοφώτιστη» σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ισπανική ομάδα, προέρχεται από νίκη μέσα στην Ολλανδία επί της Αϊντχόφεν και μάλιστα με ανατροπή (2-1), αποτέλεσμα που την καθιστά φαβορί για μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Οι Ισπανοί θα επιχειρήσουν να δώσουν... υπεραξία στην νίκη τους επί της Αϊντχόφεν, καθώς με ανάλογο αποτέλεσμα απέναντι στον ΠΑΟΚ, θα αποκτήσουν ουσιαστικό πλεονέκτημα πρόκρισης. Η αναμέτρηση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για την ελληνική ομάδα, δεδομένου ότι μετά την εντός έδρας «γκέλα» με την Ομόνοια (1-1), εάν δεν πάρει έστω έναν βαθμό από την Γρανάδα, θα βρεθεί σε μειονεκτική, αλλά όχι μη αναστρέψιμη, θέση εν΄ όψει της συνέχειας.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ομόνοια υποδέχεται την Αϊντχόφεν, με τους Ολλανδούς να είναι το λογικό φαβορί και τους Κύπριους να θέλουν να αποδείξουν ότι η παρουσία τους στην φάση των ομίλων δεν είναι... διακοσμητική.

ΑΕΚ - ΛΕΣΤΕΡ

Κάτι ανάλογο, ισχύει και για την ΑΕΚ. Μετά την ήττα με 3-0 στην Πορτογαλία από την Μπράγκα, οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα, καλούνται να «πάρουν κάτι» από την Λέστερ, που είναι το φαβορί για την πρωτιά και την πρόκριση. Οι Αγγλοι προέρχονται από άνετη εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ζόρια και θέλουν να «καθαρίσουν» το ταχύτερο δυνατό από τον όμιλο, καθώς έχουν εξαιρετική πορεία και στην Premier League, την οποία και θέλουν να συνεχίσουν. Στο έτερο ματς του ομίλου, η Ζόρια θα υποδεχθεί την Μπράγκα, με τους Πορτογάλους να είναι φαβορί για την νίκη και να έχουν παράλληλα την «πολυτέλεια» να παίξουν για δύο αποτελέσματα, όπως και οι «αλεπούδες» στο ΟΑΚΑ.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν, Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα, Σοσιεδάδ-Νάπολι, Λιλ-Σέλτικ, Σιβασπόρ-Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αντβέρπ-Τότεναμ, ενώ το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1ος όμιλος
Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Κλουζ-Γιουνγκ Μπόις

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Κλουζ 1 1-0-0 2-0 3
Ρόμα 1 1-0-0 2-1 3
Γιουνγκ Μπόις 1 0-0-1 1-2 0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1 0-0-1 0-2 0

2ος Όμιλος
Άρσεναλ-Ντάνταλκ
Μόλντε-Ραπίντ Βιένης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Άρσεναλ 1 1-0-0 2-1 3
Μόλντε 1 1-0-0 2-1 3
Ραπίντ Βιένης 1 0-0-1 1-2 0
Ντάνταλκ 1 0-0-1 1-2 0

3ο Ομιλος
Σλάβια Πράγας-Λεβερκούζεν
Νις-Χάποελ Μπερ Σέβα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λεβερκούζεν 1 1-0-0 6-2 3
Χάποελ Μπερ Σέβα 1 1-0-0 3-1 3
Σλάβια Πράγας 1 0-0-1 1-3 0
Νις 1 0-0-1 2-6 0


4ος Όμιλος
Μπενφίκα-Σταντάρ Λιέγης
Ρέιντζερς-Λεχ Πόζναν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Μπενφίκα 1 1-0-0 4-2 3
Ρέιντζερς 1 1-0-0 2-0 3
Σταντάρ Λιέγης 1 0-0-1 0-2 0
Λεχ Πόζναν 1 0-0-1 2-4 0


5ος Όμιλος
Ομόνοια-Αϊντχόφεν
Γρανάδα-ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Γρανάδα 1 1-0-0 2-1 3
Ομόνοια 1 0-1-0 1-1 1
ΠΑΟΚ 1 0-1-0 1-1 1
Αϊντχόφεν 1 0-0-1 1-2 0

6ος Όμιλος
Σοσιεδάδ-Νάπολι
Άλκμααρ-Ριέκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Σοσιεδάδ 1 1-0-0 1-0 3
Αλκμααρ 1 1-0-0 1-0 3
Νάπολι 1 0-0-1 0-1 0
Ριέκα 1 0-0-1 0-1 0


Πέμπτη 29 Οκτωβρίου (19:55)

7ος όμιλος
Ζόρια-Μπράγκα
ΑΕΚ-Λέστερ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λέστερ 1 1-0-0 3-0 3
Μπράγκα 1 1-0-0 3-0 3
ΑΕΚ 1 0-0-1 0-3 0
Ζόρια 1 0-0-1 0-3 0

8ος Όμιλος
Μίλαν-Σπάρτα Πράγας
Λιλ-Σέλτικ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λιλ 1 1-0-0 4-1 3
Μίλαν 1 1-0-0 3-1 3
Σέλτικ 1 0-0-1 1-3 0
Σπάρτα Πράγας 1 0-0-1 1-4 0

9ος Όμιλος
Σίβασπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Καραμπάχ-Βιγιαρεάλ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Βιγιαρεάλ 1 1-0-0 5-3 3
Μακάμπι Τελ Αβίβ 1 1-0-0 1-0 3
Καραμπάχ 1 0-0-1 0-1 0
Σίβασπορ 1 0-0-1 3-5 0

10ος όμιλος
Αντβέρπ-Τότεναμ
ΛΑΣΚ Λιντς-Λουντογκόρετς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Τότεναμ 1 1-0-0 3-0 3
Αντβέρπ 1 1-0-0 2-1 3
Λουντογκόρετς 1 0-0-1 1-2 0
ΛΑΣΚ Λιντς 1 0-0-1 0-3 0

11ος Όμιλος
Φέγενορντ-Βόλφσμπεργκερ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 0-1-0 1-1 1
Βόλφσμπεργκερ 1 0-1-0 1-1 1
Φέγενορντ 1 0-1-0 0-0 1
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 0-1-0 0-0 1


12ος Όμιλος
Ερυθρός Αστέρας-Σλόβαν Λίμπερετς
Γάνδη-Χοφενχάιμ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Χοφενχάιμ 1 1-0-0 2-0 3
Σλόβαν Λίμπερετς 1 1-0-0 1-0 3
Γάνδη 1 0-0-1 0-1 0
Ερυθρός Αστέρας 1 0-0-1 0-2 0

πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας