Το πανόραμα του Europa League: Με εμφατική νίκη στον τελικό η Ίντερ (highlights)

Με το επιβλητικό 5-0 η Ίντερ επικράτησε της Σαχτάρ και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον ημιτελικό με τη Σαχτάρ η Ίντερ καθώς τη νίκησε με 5-0.

Ίντερ - Σαχτάρ 5-0: Τη διέλυσε και πήγε τελικό!

Οι Μιλανέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 19' και στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το πόδι στο γκάζι σκοράροντας άλλα τέσσερα τέρματα. Το 2-0 έκανε ο Ντ' Αμπρόζιο με τον Λαουτάρο να παίρνει τη σκυτάλη σκοράροντας για το 3-0.

Λίγα λεπτά μετά ο Ρομέλου Λουκάκου ανέλαβε δράση και πέτυχε άλλα δύο γκολ γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στον τελικό με ανατροπή η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο την Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ. Οι παίκτες του Χουλιέν Λοπετέγκι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 8ο λεπτό με το πέναλτι του Μ. Φερνάντεζ αλλά έδειξαν χαρακτήρα.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ισόφαρισε στο 26' με τον Σούσο και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σε εξαιρετική φόρμα τον Μπόνο άντεξε στην πίεση των Άγγλων και γύρισε τούμπα το ματς.

Ο Ντε Γιονγκ πλάσαρε ολομόναχος τον Ντε Χέα (έπειτα από πάσα του Νάβας) στο 78' δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει το έκτο τρόπαιο του θεσμού.