Η εθνική Παίδων ηττήθηκε 3-0 από το Βέλγιο στο Euro2019

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε με 3-0 από το Βέλγιο στο δεύτερο παιχνίδι της στα τελικά του Euro 2019.

Η βελγική ομάδα κυριάρχησε μετά το πρώτο 20λεπτο και άνοιξε το σκορ στο 21', με τον Καλουλίκα. Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπαέτεν (42΄) έγραψε το 2-0 και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Βέλγων.

Παρά τις πέντε αλλαγές που έκανε ο Νίκος Κεχαγιάς στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για την εθνική που δέχθηκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, πάλι από τον Μπαέτεν.

Η εθνική, που έχει 1 βαθμό (από το 1-1 με την Ιρλανδία στην πρεμιέρα) θέλει τώρα νίκη επί της Τσεχίας στο τρίτο ματς για να ελπίζει στην πρόκριση.

ΒΕΛΓΙΟ: Βάντεβουρντ, Σαρδέλα, Νιζέτ, Κάνα, Περσίν (68' Σικέτ), Τζεόρτ (66' Ντε Βολφ), Ντόκου, Λαντού, Ελ Χαντί, Καλουλίκα (62' Ιντούμπο-Μουζάμπο), Μπαέτεν.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Τσαβός, Ασλανίδης, Παυλίδης, Αβεντισιάν, Γροσδάνης, Σιατούνης (86' Μπελεβώνης), Σουρλής (60' Κοτόπουλος), Γρόσδης (46' Λιάτσος), Λαζαρίδης (59' Καρακούτης), Τζόλης (46' Αρσενίδης)